Reklama Patronat Koncert życzeń Kontakt
Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 FM | Włoszczowa 94,4 FM
Tryb Ciemny
eM Radio
WŁĄCZ RADIO
OTWÓRZ NA TELEFONIE
Kod QR
Pięć zabytków wypięknieje. Podpisano dziś umowy
autor
Aleksandra Rękas
2026.06.23 14:37

Trzy parafie, jedna gmina i jedna osoba prywatna podpisały dziś umowy na dofinansowanie prac konserwatorskich zabytków. Dzięki pieniądzom, wyjątkowe obiekty z terenu naszego województwa wypięknieją.

Jak informuje Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego, w tym roku na ochronę świętokrzyskich zabytków w budżecie zabezpieczono 900 tysięcy złotych.

– Do dofinansowania wybraliśmy 41 obiektów, a dziś podpisujemy pięć umów. Dotyczą one wsparcia dla różnych podmiotów: zabytków sakralnych, samorządów, które posiadają obiekty wpisane do rejestru wojewódzkiego konserwatora zabytków, ale i osób fizycznych – wylicza marszałek.

Granty wynoszą od kilkunastu do 30 tysięcy złotych. Jedną z parafii która otrzymała dzisiaj wsparcie jest kościół pod wezwaniem św. Małgorzaty w Pierzchnicy

– Już po raz drugi korzystamy ze wsparcia na ochronę zabytków. Otrzymaliśmy teraz trzydzieści tysięcy złotych, a pieniądze przeznaczymy na dalszy ciąg prac przy ogrodzeniu zabytkowego cmentarza grzebalnego – mówi ks. Marian Gawinek, proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w Pierzchnicy.

Dziś, umowy na prace konserwatorskie podpisano także z parafią Rzymsko-Katolicka pw. św. Wojciecha w Cisowie, gdzie kontynuowane będą prace przy ołtarzu oraz przy elementach złoconych. Z kolei w parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Kielcach będą wykonane prace konserwatorskie przy nawie i oknach. Pieniądze trafią również do dawnego spichlerza w zespole dworsko-pałacowym w Wólce Kłuckiej oraz do gminy Chęciny, która przeprowadzi prace porządkowe cmentarza żydowskiego.

NAJNOWSZE

OSTATNIA AKTUALIZACJA

95
5,98
98
6,63
ON
6,37
LPG
3,44
ORLEN
Jaworznia 208C, Jaworznia

CENY PALIW

SPRAWDŹ CENY AKTUALIZUJ

CZYTAJ DALEJ