Trzy parafie, jedna gmina i jedna osoba prywatna podpisały dziś umowy na dofinansowanie prac konserwatorskich zabytków. Dzięki pieniądzom, wyjątkowe obiekty z terenu naszego województwa wypięknieją.
Jak informuje Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego, w tym roku na ochronę świętokrzyskich zabytków w budżecie zabezpieczono 900 tysięcy złotych.
– Do dofinansowania wybraliśmy 41 obiektów, a dziś podpisujemy pięć umów. Dotyczą one wsparcia dla różnych podmiotów: zabytków sakralnych, samorządów, które posiadają obiekty wpisane do rejestru wojewódzkiego konserwatora zabytków, ale i osób fizycznych – wylicza marszałek.
Granty wynoszą od kilkunastu do 30 tysięcy złotych. Jedną z parafii która otrzymała dzisiaj wsparcie jest kościół pod wezwaniem św. Małgorzaty w Pierzchnicy
– Już po raz drugi korzystamy ze wsparcia na ochronę zabytków. Otrzymaliśmy teraz trzydzieści tysięcy złotych, a pieniądze przeznaczymy na dalszy ciąg prac przy ogrodzeniu zabytkowego cmentarza grzebalnego – mówi ks. Marian Gawinek, proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w Pierzchnicy.
Dziś, umowy na prace konserwatorskie podpisano także z parafią Rzymsko-Katolicka pw. św. Wojciecha w Cisowie, gdzie kontynuowane będą prace przy ołtarzu oraz przy elementach złoconych. Z kolei w parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Kielcach będą wykonane prace konserwatorskie przy nawie i oknach. Pieniądze trafią również do dawnego spichlerza w zespole dworsko-pałacowym w Wólce Kłuckiej oraz do gminy Chęciny, która przeprowadzi prace porządkowe cmentarza żydowskiego.