Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Wielkanocne symbole

sobota, 03 kwietnia 2021 07:22 / Autor: Katarzyna Bernat
Wielkanocne symbole
Wielkanocne symbole
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Święta w polskiej religijności, tradycji i kulturze mają swoją bogatą symbolikę, która sprawia, że silniej odczuwamy atmosferę świąt oraz może przyczynić się do pogłębienia naszej więzi z Bogiem.

W Wielką Sobotę w Polsce jest zwyczaj święcenia pokarmów na wielkanocny stół. Wierni przynoszą przed południem do kościołów święconkę. W koszyczku nie może zabraknąć chleba, jajek, baranka, wędlin i soli. Każda z nich ma swoją symbolikę i jest wymieniana podczas błogosławieństwa. Chleb, powstający z płodów ziemi, jest codziennym, niezbędnym do życia pokarmem dla każdego człowieka. O chleb prosimy Pana Boga odmawiać codzienny Pacierz: „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. „Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i w Komunii świętej dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś mad jeziorem dla swych uczniów”, modli się kapłan święcąc pokarmy.

Symbolem wielkanocnym jest jajko, które oznacza nowe życie. Udekorowane pisanki, w koszyczku prezentują się kolorowo i okazale. W Polsce jest zwyczaj dzielenia się jajkiem podczas śniadania wielkanocnego, co również podkreśla kapłan podczas błogosławieństwa: „Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami”.

Wspomniana wcześniej sól chroni potrawy przed zepsuciem, ale w symbolice chrześcijańskiej odnosi się ona bezpośrednio do człowieka. Jej zadaniem jest chronienie przed grzechem i zepsuciem, które na każdym kroku czyhają na człowieka. „Pobłogosław także sól, aby chroniła nas od zepsucia”, modli się ksiądz, święcąc pokarmy.

Z Wielkanocą związany jest baranek, czyli zwierzę niewinne i potulne, ale przede wszystkim bezbronne. Symbolizuje on samego Chrystusa, który stał się niewinną ofiarą za odkupienie naszych win i grzechów.  W wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć również wędlin. Symbolizują one płodność, zdrowie, szczęście i bogactwo. „Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy”, modli się kapłan.

Koszyczek wielkanocny udekorowany jest zielonym bukszpanem, symbolizującego życie wieczne, pokój i odrodzenie.

Z Poniedziałkiem Wielkanocnym, zwanym w tradycji Lanym, związana jest woda. Pojawia się ona podczas chrztu i towarzyszy nam w każdym momencie życia, zaspokajając nasze pragnienia i potrzeby życiowe.

Świąteczna symbolika wielkanocna ma swoje korzenie w przekazach biblijnych. Dziś niestety w sklepach, wszechobecnej komercji i zeświecczaniu spotykamy elementy świątecznej dekoracji, które znacząco odbiegają od symboliki religijnej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO