Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 43.

PUBLICYSTYKA

Wakacje z remontem

wtorek, 29 lipca 2014 13:07 / Autor:
Wakacje z remontem
Wakacje z remontem

Wakacje to okres, w którym często decydujemy się przeprowadzić remont mieszkania. Nic dziwnego: możemy wreszcie wziąć urlop i przeznaczyć go na coś pożytecznego.

Temperatury za oknem też przemawiają za tym, by zrobić to, co planowaliśmy od dawna i wreszcie mieć spokój. Ale jak remontować, by potem nie kląć na ilość wydanych pieniędzy i jakość prac? Przedstawiamy poniżej kilka praktycznych rad.

Jak zaoszczędzić?

Remont to przede wszystkim duży wydatek; planując go latem, najlepiej odkładać na niego pieniądze przez cały rok, bo będzie nas kosztował średnio tysiąc złotych za metr kwadratowy. Najbardziej uderzy nas po kieszeni, gdy postanowimy odnowić kuchnię i łazienkę. Wtedy zwykle już w trakcie prowadzonych prac okazuje się, że nie uwzględniliśmy niektórych wydatków, głównie tych wykonywanych na samym końcu. Ostatni etap remontowych zmagań jest bowiem zazwyczaj najbardziej kosztowny. Mamy też jeszcze jedną przykrą wiadomość: niestety, w zeszłym roku skończyła się możliwość odliczenia VAT na materiały budowlane.

Dlatego trzeba oszczędzać. I to z głową. Remontujemy przecież nie tylko po to, by osiągnąć satysfakcjonujący nas efekt funkcjonalny i wizualny, ale po to, by nie musieć co chwila naprawiać usterek, bo to kosztuje.

Skoro mówimy o tych dwóch kwestiach : warto zastanowić się, czy w przypadku łazienki oraz kuchni nie skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże nam zaprojektować te pomieszczenia, by nie tylko cieszyły oko, ale również były funkcjonalne. W wielu sklepach przy zakupie materiałów budowlanych taki projekt otrzymamy w gratisie. Podobnie rzecz się ma w przypadku zamawiania mebli kuchennych na wymiar. Ale uwaga! Warto sprawdzić ceny materiałów budowlanych w sklepach internetowych. Zwykle dokładnie te same produkty są tam o wiele tańsze od proponowanych w popularnych sieciach handlowych. Przy większych zakupach transport też jest najczęściej gratisowy. Choć może też być tak, że bardziej opłaci nam się zapłacić projektantowi niż skusić na wątpliwy gratis przy kupnie potrzebnych do remontu materiałów.

Jak fachowiec, to najlepszy!

Zdecydowanie nie warto oszczędzać na jakości urządzeń i sprzętów używanych najczęściej. Bardzo szybko okaże się, że musimy kupić kolejne. Nie szukajmy również oszczędności w kieszeni zatrudnianych fachowców. Materiały budowlane są drogie i kiepski specjalista nie tylko nie spełni naszych oczekiwań, ale może je po prostu zniszczyć.

Kiedy już zdecydujemy się na pomoc fachowców, warto przeprowadzić wywiad wśród znajomych. Zazwyczaj korzystali oni z pomocy hydraulika, glazurkarza, malarza, tapeciarza i tak dalej. Mogą nam więc polecić sprawdzoną osobę. A przy okazji odwiedzin u nich, sami możemy ocenić jak rzemieślnik, którego nam wskazują, wykonał pracę. Poza tym fachowiec rekomendowany jest bardziej skory do negocjacji cenowych. I tu kolejna ważna uwaga: spisujmy umowy! W żadnym wypadku nie należy zgadzać się na „Jakoś się dogadamy”. Dobry fachman szanuje swoją pracę i takiej propozycji raczej od niego nie usłyszymy.

Postarajmy się też wykonać prostsze prace sami lub z pomocą życzliwych znajomych, którzy się na tym znają – będzie taniej. Malowanie lub tapetowanie to naprawdę nic trudnego, można spróbować. Co jeszcze? Wymieniając na przykład stare kaloryfery lub wannę, oddajmy je na złom. W ten sposób do budżetu remontowego wpadną nam dodatkowe fundusze. Pilnujmy też własnych pieniędzy: skrupulatnie sprawdzajmy wykonane prace, bo po zapłacie i wyjściu ekipy trudno będzie wyegzekwować poprawki. No i – negocjujmy, negocjujmy i jeszcze raz negocjujmy…

Kolory? No, jasne!

O gustach się nie dyskutuje. Co jednak warto wziąć pod uwagę w przypadku wystroju mieszkania? Przede wszystkim istotna jest kolorystyka. Ma ona olbrzymi wpływ na to, jak wygląda nasze gniazdko. Jasne, niezbyt intensywne barwy sprawią, że będzie ono wyglądało na bardziej przestronne, a wprowadzone zmiany nie znudzą nam się tak szybko. Łatwiej również dobierzemy dodatki bądź wymienimy je za jakiś czas - jeśli zdecydujemy się na barwne akcenty w postaci poduszek, dywanu czy narzuty w jasnych barwach, to w przyszłości w stosunkowo tanio zmienimy dawną aranżację.

Kiedy wykonaliśmy już prace budowlane i planujemy zakup mebli, sprawdźmy co oferują sklepy internetowe. Może okazać się, że znajdziemy propozycje ciekawsze niż w sklepach stacjonarnych. W dodatku w lepszej cenie. W przypadku mebli (szczególnie do kuchni) warto pokusić się o wykonanie ich na wymiar. Po pierwsze dopasujemy je idealnie do wnętrza, po drugie wybór materiałów, z których mogą zostać zrobione jest bardzo szeroki. Z pewnością znajdziemy w interesującym nas przedziale cenowym podobającą nam się okleinę.

W przypadku wyposażenia warto przemyśleć, które sprzęty musimy nabyć w pierwszej kolejności. Tu również możemy znaleźć w Internecie oferty bardziej atrakcyjne cenowo. Sprawdzajmy również w miarę możliwości promocje, obniżki oraz wyprzedaże. Za zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli kupić kolejne z listy potrzebnych nam rzeczy.

Justyna Wrona

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO