PUBLICYSTYKA
Stare Kielce w obiektywie
Niemal dwa tysiące negatywów, około 250 kolorowych slajdów oraz blisko 300 fotogramów Stanisława Lipki otrzymało w darze od rodziny Muzeum Historii Kielc. Nieżyjący już autor był przedstawicielem Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Na jego zdjęciach widzimy charakterystyczne krajobrazy świętokrzyskie, których już nie ma oraz Kielce z lat 60. i 70. ubiegłego wieku.
Muzeum przygotowało ekspozycję kilkudziesięciu prac Stanisława Lipki, będącą zapowiedzią wystawy monograficznej artysty, która powstanie w oparciu o całość ofiarowanego daru. Kilka dni temu, podczas wernisażu, podpisano akt darowizny. Wiesław Lipka, syn fotografika, wzruszony mówił: – Decyzja o rozstaniu się ze zbiorami taty nie była prosta. Mają one dla mnie ogromną wartość emocjonalną. Są pamiątką po nim, ale przede wszystkim zapisem wspólnie spędzonych chwil, wycieczek, pracy w ciemni fotograficznej. Byłem tylko pomocnikiem, zdjęcia robił on. Ale to nasze wspomnienia więzi, która nasz łączyła – podkreślał. – Pomyślałem, że te moje uczucia są czymś, co przemija razem z nami. A w muzeum fotografie będą utrwalone i przechowane dla potomnych na czas dłuższy niż życie ludzkie.
Dr Jan Główka uważa, że jest to dar niezwykły i cenny, dlatego, że w tych zdjęciach, slajdach, fotogramach zawarta jest przeszłość ziemi świętokrzyskiej i naszego miasta. – Takie spojrzenie w głąb historii daje nam nową perspektywę. Możemy zobaczyć miejsca, ludzi, zdarzenia, których już nie ma i nie moglibyśmy ich znaleźć gdzie indziej – tłumaczy.
Stanisław Lipka zmarł w Kielcach w 1993 roku. Obecna wystawa jego prac w muzeum czynna będzie do końca października i jest tylko zapowiedzią wielkiej ekspozycji monograficznej przygotowywanej przez placówkę.
Dorota Kosierkiewicz
1. Stanisław Lipka,
10. Bez tytułu, fot. Stanisław Lipka,
2. Radostowa, 1965 r., fot. Stanisław Lipka,
3. Odpust w kieleckiej katedrze, fot. Stanisław Lipka,
4. Dom starców przy skrzyżowaniu ul. gen. Świerczewskiego i Gwardii Ludowej, Kielce, lata 60., fot. Stanisław Lipka,
5. Widok z „dołów Siekluckiego”, Kielce,1966 r., fot. Stanisław Lipka. Z lewej widoczna cegielnia K. Siekluckiego, w głębi bloki osiedla KSM,
6. Kamieniołom „Wietrznia”, Kielce, 1965 r., fot. Stanisław Lipka,
7. Cmentarz żydowski na Pakoszu, Kielce, 1964 r., fot. Stanisław Lipka,
8. Psie Górki, Kielce, 1961 r., fot. Stanisław Lipka,
9. Festyn w czasie Święta Maja na placu Obrońców Stalingradu, fot. Stanisław Lipka.
https://emkielce.pl/publicystyka/stare-kielce-w-obiektywie#sigProGalleriaa67b45c06c