PUBLICYSTYKA
Paul Badde "Madonna świętego Łukasza". Religijna literatura faktu


Rozmowa z ks. Janem Nowakiem, redaktorem naczelnym Wydawnictwa Jedność w Kielcach.
"Madonna świętego Łukasza. Skarb znaleziony w Rzymie" autorstwa Paula Badde, to książka, którą warto polecić czytelnikom. Sklasyfikowałam ją, jako religijną literaturę faktu.
Myślę, jest to trafne określenie, ponieważ autorem jest niemiecki dziennikarz Paul Badde, który odkrył chustę z Manoppello. Książka zawiera więc wiele faktów, tym razem związanych z poszukiwaniem ikony Madonny namalowanej przez świętego Łukasza. Polskiemu czytelnikowi Paul Badde znany jest z książki pt. "Chusta z Manoppello" i jego odkrycia, chusty i odbitego na niej oblicza Pana Jezusa.
Jakie fakty tym razem odkrywa przed nami Paul Badde?
Tym razem zabiera nas do Rzymu, do niewielkiego klasztoru, gdzie znajduje się ikona Matki Bożej, która mogła być namalowana przez świętego Łukasza. Niniejsza publikacja jest owocem ponad 20 lat jego poszukiwań tej ikony.
Gdzie znalazł ikonę Madonny?
Wizerunek jest ukryty w klasztorze sióstr klauzurowych. Dlatego tego klasztoru nikt nie odwiedza. Opiekunkami ikony są siostry dominikanki. Ikonę można zobaczyć tylko o godz. 7.30, kiedy odprawiana jest Msza święta. Nawet przewodnicy, znawcy Rzymu, o niej nie wiedzieli. Paul Badde odkrywa tę ikonę po bardzo żmudnych poszukiwaniach. Klasztor znajduje się na wzgórzu Monte Mario w Rzymie.
Narrację uzupełnia wkładka ze zdjęciami.
Tak. Są to zdjęcia ikony Madonny świętego Łukasza. Autorem zdjęć jest Paul Badde. Zachęcam do tej pasjonującej lektury, która odkrywa historię wizerunku Matki Pana Jezusa.
Dziękuję za rozmowę.
Więcej powiemy w audycji: "Historia na fali" w czwartek 15 maja, godz. 20 w Radiu eM Kielce.