Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

PUBLICYSTYKA

Papież uratował życie młodej Żydówce. Niezwykła historia z Jędrzejowa

poniedziałek, 18 maja 2020 10:36 / Autor: Michał Łosiak
Fot. Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Michał Łosiak

Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, uratował w trakcie wojny młodą, żydowską dziewczynę na dworcu w Jędrzejowie – taką historię opisuje amerykański The New York Times.

Był styczeń 1945 roku. Losy wojny wydawały się przesądzone, ale do końca konfliktu było jeszcze daleko. Z niemieckiego obozu pracy w Częstochowie wyszła 13-letnia Żydówka – Edith Zierer. Samotna, oddzielona od rodziny, będąca na skraju śmierci, z trudem utrzymywała się na nogach.

Po dotarciu na pobliski dworzec kolejowy wskoczyła na wagon z węglem. Pociąg ruszył, a z biegiem czasu coraz większy chłód przeszywał młodą kobietę jadącą odkrytym wagonem. Postanawiła więc wysiąść na stacji w miejscowości Jędrzejów.

Usiadła w rogu stacji, na której nikt nie zainteresował się wycieńczonym dzieckiem w charakterystycznym pasiaku z numerem obozowym. Ona sama nie mogła się ruszyć, śmierć zaglądała jej w oczy.

Nagle, jak sama wspominała po latach, podszedł do niej młody mężczyzna o „dobrym wyglądzie” i zapytał jak się tu znalazła. Dziewczyna wytłumaczyła, że chce się dostać do Krakowa, aby odnaleźć swoich rodziców.

Mężczyzna zniknął, aby po chwili pojawić się z filiżanką gorącej herbaty. Edith ją wypiła, a młody człowiek zapewnił ją, że pomoże jej dostać się do celu jej dramatycznej podróży. Po chwili znów zniknął z oczu 13-latki. Powrócił z chlebem i serem. Rozmawiali o sytuacji wojennej i nacierającej Armii Czerwonej.

Mężczyzna poprosił ją, żeby spróbowała wstać. Próba nie powiodła się, więc zaniósł ją na rękach do pobliskiej wioski. Tam, na miejscowej stacji, wsadził ją do pociągu zmierzającego do Krakowa. Wszedł do wagonu, przykrył ją swoim płaszczem i rozpalił mały ogień. W pociągu znajdowała się również inna rodzina żydowska.

Edith Zierer przeżyła wojnę i wielokrotnie wspominała tę historię. Młodym mężczyzną, który ją uratował był kleryk Karol Wojtyła, przyszły papież i święty Kościoła katolickiego – Jan Paweł II. Kiedy po latach, Edith dowiedziała się, że stanął na czele Kościoła, napisała do niego list, a w 1998 roku spotkali się w Watykanie.

(źródło: The New York Times, pl.alateia.org)

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO