PUBLICYSTYKA
Ksiądz Adam Wilczyński: Miłosierdzie Boże jest ratunkiem dla świata


Rozmowa z ks. Adamem Wilczyńskim, misjonarzem miłosierdzia.
Miłosierdzie, to przymiot Pana Boga, o którym pisze już Pismo Święte.
Przymiot ten związany jest z Bożym objawieniem. Bóg objawia się, jako pełen miłosierdzia. W języku hebrajskim miłosierdzie, to rahamim, oznacza ono "wnętrzności" i oddaje głębię Bożego Miłosierdzia. To co znajduje się wewnątrz Boga porusza się, kiedy spotyka się z ludzką słabością i grzechem, kiedy widzi, jak człowiek sam się unieszczęśliwia, stając się niewolnikiem grzechu. Pan Bóg stworzył nas do wolności, szczęścia, radości. Bóg patrzy na człowieka z wielką życzliwością i miłością, a kiedy nawraca się okazuje mu właśnie miłosierdzie.
Miłosierdzie Boże kojarzy się z objawieniami Pana Jezusa świętej siostrze Faustynie.
Tego, czego człowiek dziś najbardziej potrzebuje od Pana Boga, to jest Jego przebaczenie. Jezus Chrystus po to przyszedł na świat, aby zbawić człowieka. Po to umarł na krzyżu, aby wszyscy ludzie mieli przystęp do tego źródła życia. Grzech pierworodny wykopał przepaść między Bogiem, a człowiekiem. Człowiek w żaden sposób nie mógł zbliżyć się do Boga. Dopiero Jezus Chrystus jedna nas z Bogiem. Krzyż Chrystusa stał się pomostem nad przepaścią, która znajdowała się między Bogiem, a człowiekiem. Siostra Faustyna zwracała uwagę, że z Miłosierdzia Bożego nikt nie jest wykluczony, każdy człowiek może Go doświadczyć, nawet w godzinie śmierci. Ona nawet mówiła, że właśnie w godzinę śmierci człowiek może doświadczyć Bożego Miłosierdzia, tak jak dobry łotr na krzyżu, który prosi Jezusa o wybaczenie grzechów.
W Kościele trwa Rok Jubileuszowy 2025. W tym roku przypadają okrągłe rocznice: 120. rocznica urodzin siostry Faustyny, 100. rocznica jej wstąpienia do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, 25. rocznica kanonizacji siostry Faustyny, 50. rocznica śmierci bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika świętej oraz 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Wszyscy związani są z Miłosierdziem Bożym.
W różnych zakątkach świata znajdziemy czcicieli Bożego Miłosierdzia. Starożytni i ojcowie Kościoła dużą wagę przykładali do liczb, umieli je zinterpretować na sposób duchowy. Dla nas takie połączenie tych okrągłych rocznic może być też przykładem, że Boże Miłosierdzie jest ważnym świętem dla całego Kościoła. Jesteśmy więc zaproszeni, aby skorzystać z "roku łaski od Pana", jakim jest Rok Jubileuszowy, który jest szczególny w Kościele.
Przypomnijmy, z czym wiążą się objawienia świętej siostrze Faustynie.
Jest to ustanowienie święta Miłosierdzia Bożego w drugą niedzielę po Wielkanocy, obraz Jezusa miłosiernego z wypływającymi z serca promieniami bladym i czerwonym oraz podpisem: "Jezu, ufam Tobie", modlitwa: "Koronka do Bożego Miłosierdzia", Godzina Miłosierdzia - trzecia po południu, czyli godzina śmierci Pana Jezusa na krzyżu, nowenna odprawiana od Wielkiego Piątku do niedzieli Miłosierdzia Bożego oraz Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego wypraszające miłosierdzie dla świata. Doświadczenie miłosierdzia Bożego rodzi w nas pragnienie, aby być tak samo miłosiernym, wobec swoich braci i sióstr. Dlatego największym przejawem miłosierdzia jest przebaczenie ran, które zadajemy sobie nawzajem. Świadcząc sobie miłosierdzie naśladujemy samego Pana Boga.
Dziękuję za rozmowę.
Więcej powiemy w audycji: "Tak wierzę" we wtorek 22 kwietnia o godz. 20 w Radiu eM Kielce.
Nie zapomnij dodać podcastu "Tak, wierzę" do ulubionych w serwisie Spotify: