PUBLICYSTYKA
Edyta Krężołek: Zachęcam do obejrzenia wystawy, jak siostry zakonne ratowały żydowskie dzieci
Rozmowa z Edytą Krężołek, historykiem Delegatury IPN w Kielcach.
Wystawę pod tytułem: "Siostry zakonne matkami dla żydowskich dzieci" jeszcze do 11 kwietnia można oglądać na Skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach. Można na niej zobaczyć i poczytać o pomocy, jaką Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi udzielały żydowskim dzieciom podczas II wojny światowej.
Wystawa to 15 dużych paneli, które pokazują pomoc udzielaną przez siostry. Są na niej zdjęcia miejsc lokalizacji, gdzie znajdowały się domy zgromadzenia w Warszawie, pod stolicą oraz we Lwowie. Znajdziemy na niej zdjęcia sióstr oraz dzieci, przede wszystkim dziewczynek, którymi opiekowały się zakonnice. Przeczytamy też świadectwa osób, które przeżyły wojnę dzięki ich pomocy. Wyeksponowaliśmy cytaty z tych wspomnień, aby przykuwały uwagę i oddawały istotę tej pomocy. Oddajemy też trwogę tamtych czasów, z jakimi zagrożeniami ludzie się wtedy zmagali.
Mamy także informacje o samym zgromadzeniu, syntetycznie przedstawione. Kolejne zdjęcia to fotografie powstałe podczas II wojny światowej, pokazują siostry z podopiecznymi. Pośród kilkunastu dziewcząt, kilka jest pochodzenia żydowskiego.
Wśród tych świadectw jest wiele ciepłych wspomnień.
Oczywiście. Mamy wspomnienia tych kobiet, które ocalały i po latach wspominają pobyt u sióstr i opiekę, jaką otoczyły dziewczęta. Wspominają szlachetność osób, poczucie miłości i troski w czasach, kiedy były one pozbawione opieki rodzicielskiej.
Jaki jest cel wystawy?
Przede wszystkim edukowanie, w jaki sposób Polacy pomagali ludności żydowskiej, często narażając swoje życie. Przypomnijmy Niemcy za pomoc Żydom karali śmiercią. Wystawa jest w dwóch wersjach językowych. Są opisy w języku polskim i angielskim. Zachęcam do obejrzenia tej wystawy jeszcze do poniedziałku 11 kwietnia.
Więcej w audycji: "Historia na fali" w czwartek 7 kwietnia, godz. 20 w Radiu eM Kielce.