PUBLICYSTYKA
Dr Dorota Koczwańska - Kalita: Chcemy przybliżać dokonania naukowców II RP
Rozmowa z doktor Dorotą Koczwańską - Kalitą, naczelnikiem Delegatury IPN w Kielcach.
IPN realizuje ciekawy cykl edukacyjny "Wielcy Polacy" poświęcony naukowcom, odkrywcom, przyrodnikom, inżynierom, którzy mieli duży wkład w rozwój polskiej nauki, przemysłu, techniki, medycyny itp. Dlaczego taki pomysł?
Cykl ten ma wielu swoich odbiorców. Cieszy się sporym zainteresowaniem. W 2015 roku wspólnie z Instytutem Historii PAN zaczęliśmy wydawać Słownik Polaków, którzy mieli dokonania w dziedzinie matematyki, przyrodoznawstwa, techniki. Poza wąską grupą, nie odbiło się to wydawnictwo szerszym echem. Postanowiliśmy więc upowszechnić i spopularyzować wiedzę zawartą w tymże Słowniku.
W tym cyklu przybliżamy sylwetki osób z okresu II Rzeczpospolitej Polskiej. Było to pokolenie naukowców, które kształciło się na zachodnich lub wschodnich uczelniach. Polska była wtedy pod zaborami. Dziś często zastanawiamy się czym jest patriotyzm w czasach pokoju. Tutaj mamy przykłady ludzi, którzy wykazali się ogromnym patriotyzmem. Swoje wykształcenie i zdolności wykorzystali do budowy i rozwoju odradzającego się Państwa Polskiego.
Skąd biorą się zaniedbania, że o tych ludziach tak niewiele dotychczas wiemy?
Taka była polityka historyczna PRL, że o II RP mówiło się niechętnie lub wcale. Dokonania II RP były deprecjonowane. Dlatego o ludziach, którzy mieli wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz jej odbudowę, nie można było swobodnie mówić. Ich wynalazki, odkrycia nie były tym, czym chciano się szczycić.
Cykl "Wielcy Polacy" można obserwować między innymi na stronie IPN: www.ipn.gov.pl oraz na portalach społecznościowych.
Dziękuję za rozmowę.
Katarzyna Bernat
Więcej w audycji: "A to historia" w czwartek 6 maja o godz. 20 w Radiu eM Kielce.