Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Powstanie styczniowe

Radio eM Kielce zrealizuje cykl audycji i debat w ramach projektu "Wdzięczni Bohaterom - Powstańcom Styczniowym Walczącym na Kielecczyźnie""

sobota, 24 czerwca 2023 15:29 / Autor: Paweł Michalec
Radio eM Kielce zrealizuje cykl audycji i debat w ramach projektu "Wdzięczni Bohaterom - Powstańcom Styczniowym Walczącym na Kielecczyźnie""
Radio eM Kielce zrealizuje cykl audycji i debat w ramach projektu "Wdzięczni Bohaterom - Powstańcom Styczniowym Walczącym na Kielecczyźnie""
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Celem projektu jest :

- Upamiętnienie postaci i wydarzeńzwiązanych z Powstaniem Styczniowym na ziemi kieleckiej,

- Upowszechnienie wiedzy o PowstaniuStyczniowym i jego dziedzictwie

- Kształtowanie świadomościhistorycznej i postaw patriotycznychmłodego pokolenia poprzezupowszechnianie wiedzy o historiizwiązanej z Powstaniem Styczniowym

W 2023 roku mija 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Ten zryw narodowo - wyzwoleńczy rozpoczął proces dochodzenia Polski do niepodległości w 1918 roku. Na terenie Kielecczyzny jest wiele miejsc związanych z Powstaniem Styczniowym (1863 - 1864). Tutaj toczone były ważne walki powstańcze. Są to następujące miejsca m.in.: Święty Krzyż, Małogoszcz, Grochowiska, Opatów. Na tej ziemi walczyli także legendarni dowódcy m.in. Marian Langiewicz, Dionizy Czachowski, Józef Hauke - Bosak, Karol Kalita ps. "Rębajło". Ogromną rolę odegrali także ludzie, którzy walczyli w oddziałach powstańczych, a pochodzili z Kielc oraz miast, miasteczek i wiosek regionu świętokrzyskiego. Na uwagę zasługuje postawa i zaangażowanie duchowieństwa. Wśród nich są m.in.: zakonnicy z klasztoru na Karczówce w Kielcach oraz księża, których nazwiska nawet po 160 latach wydobywane są z archiwów i prezentowane szerszemu gronu odbiorców. Przykładem są duszpasterze z Bodzentyna: ks. proboszcz Antoni Chłuda oraz dwaj wikariusze: ks. Antoni Omiński i Izydor Ciągliński. Społeczność tego miasteczka ufundowała im tablicę pamiątkową. Na uwagę zasługują też kobiety, które pomagały powstańcom, a nawet walczyły w oddziałach. Nazwiska większości z nich do dziś pozostają nieznane, ale są wyjątki, jak na przykład Jadwiga Prendowska, którą upamiętnia jedna z ulic w Kielcach. Warto też przedstawić Żuawów Śmierci, czyli elitarny oddział walczący w Powstaniu Styczniowym. Ich dewizą były słowa: "Zwyciężaj albo giń" i zgodnie z nią walczyli z wielką odwagą. Nigdy się nie cofali przed wrogiem. Dlatego byli postrachem Rosjan. Ich postawa przesądziła o zwycięstwie Polaków w bitwie pod Grochowiskami w województwie świętokrzyskim. Od kilku lat systematycznie dokonywane jest upamiętnianie powstańców oraz miejsc bitew i potyczek powstańczych. Oznakowane są groby powstańców na Cmentarzu Starym i Nowym w Kielcach oraz w innych miejscowościach województwa świętokrzyskiego, fundowane są tablice, organizowane są marsze pamięci, prezentowane są wystawy oraz publikacje o powstańcach. W upamiętnienie Powstania Styczniowego 1863 roku wpisuje się również cykl audycji radiowych oraz dwie debaty z udziałem historyków, regionalistów, społeczników, proponowane w niniejszym projekcie przez Radio eM Kielce. Publiczność w debatach będzie stanowiła młodzież i dzieci ze świętokrzyskich szkół. Debaty będą też transmitowane przez stronę internetową emkielce.pl oraz media społecznościowe Radia eM Kielce.

AUDYCJE RADIOWE

Zakres tematyczny:

  1. Dowódcy Powstania Styczniowego walczący na Kielecczyźnie. Pierwszym z nich jest Marian Langiewicz. W pierwszych dwóch tygodniach powstania, jego oddział stacjonował i tworzył się w Wąchocku (powiat starachowicki). później walczył w rejonie Świętego Krzyża oraz w bitwie pod Małogoszczem (powiat jędrzejowski) i Grochowiskami (powiat pińczowski). Dionizy Czachowski, dowodził oddziałami powstańczymi w Górach Świętokrzyskich od wiosny 1863 roku. Karol Kalita ps. "Rębajło" wsławił się m.in. w bitwach i potyczkach z Rosjanami w rejonie Kielc i Daleszyc. Józef Hauke Bosak - dowodził oddziałami, które w listopadzie 1863 roku zajęły Opatów i walczyły w rejonie Świętego Krzyża.
  1. Przypomnienie nazwisk mniej znanych powstańców. W oddziałach powstańczych walczyli ludzie z Kielc oraz miasteczek i wsi województwa świętokrzyskiego. Nazwiska niektórych są do dziś znane, jak na przykład Tadeusz Włoszek, który po upadku powstania założył w Kielcach Towarzystwo Krajoznawcze i gromadził pamiątki po powstańcach. Jednak wielu poniosło surowe konsekwencje. Było zesłanych na Syberię lub wyjechali na emigrację. Nazwiska ich z warto rozpowszechnić.
  1. W powstanie mocno zaangażowali się także duchowni. W Kielcach pomoc powstańcom nieśli ojcowie bernardyni z klasztoru na Karczówce. Nie mniej aktywni byli księża parafialni.Przykładem są duszpasterze z Bodzentyna: ksiądz proboszcz Antoni Chłuda oraz dwaj wikariusze: ks.Antoni Omiński i ks. Izydor Ciągliński. Walczyli oni w oddziałach Dionizego Czachowskiego i Mariana Langiewicza. Po upadku powstania ks. Omiński wyjechał na emigrację do Francji, a ks. Ciągliński został zesłany na katorgę Sybiru, gdzie zmarł.
  1. Powstańcom pomagały także kobiety. Ich ofiarność, poświęcenie i zaangażowanie czasami bywa niedostrzegane i pomijane. Nazwiska większości z nich są nieznane, ale są wyjątki na przykład Jadwiga Prendowska, kurierka oddziału Langiewicza. Jej nazwiskiem nazwana jest jedna z ulic w Kielcach.
  1. W walkach powstańczych wsławił się elitarny oddział - Żuawi Śmierci. Charakteryzowało ich umundurowanie. Ubrani w czarne kurtki z naszytym wielkim białym krzyżem i w tureckich fezach na głowie. Powiewał nam nimi czarny sztandar z białym krzyżem i napisem: "W imię Boże - 1863 rok". W bitwie pod Grochowiskami waleczna postawa żuawów przesądziła o zwycięstwie wojsk powstańczych.
  1. Miejsca bitew, uświęcone krwią powstańców: Święty Krzyż, Małogoszcz, Grochowiska, Opatów i wiele innych mniejszych miejscowości. Przypomnienie przebiegu bitew i okoliczności.Upamiętnienie powstańców i bitew powstańczych. Coraz więcej środowisk w różny sposób włącza się w pamięć o Powstaniu Styczniowym 1863 roku. Przedstawienie tego, w jaki sposób mieszkańcy Kielecczyzny upamiętniają powstańców przez: tablice, marsze pamięci, wystawy,oznakowanie grobów, publikacje i inne formy.
  2. Upamiętnienie powstańców i bitew powstańczych. Coraz więcej środowisk w różny sposóbwłącza się w pamięć o Powstaniu Styczniowym 1863 roku. Przedstawienie tego, w jaki sposóbmieszkańcy Kielecczyzny upamiętniają powstańców przez: tablice, marsze pamięci, wystawy,oznakowanie grobów, publikacje i inne formy.

DEBATY

Uzupełnieniem cyklu audycji radiowych i ich syntezą będą dwie debaty z udziałem publiczności - uczniów szkół z województwa świętokrzyskiego. Uczestnikami debat będą historycy, regionaliści, społecznicy, którzy są zaangażowani w upamiętnianie Powstania Styczniowego 1863 roku na Kielecczyźnie.

Debaty będą przeprowadzone z udziałem publiczności - młodzieży szkolnej oraz będą transmitowane przez stronę internetową emkielce.pl i media społecznościowe.

Dodatkowym elementem projektu będzie stworzenie specjalnej strony internetowej promującej projekt oraz pozwalającej na stworzenie podcastów poszczególnych audycji, co da możliwość ich odsłuchania po emisji radiowej (em.kielce.pl/powstaniestyczniowe).

Debaty zostaną również przeformatowane do dźwięków audycji radiowych i wyemitowane po przeprowadzeniu debat w Radio eM Kielce.

Patronat Honorowy na projektem objęła Agata Wojtyszek, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Poseł na Sejm RP.

 

Projekt  „WDZIĘCZNI BOHATEROM - POWSTAŃCOM STYCZNIOWYM WALCZĄCYM NA KIELECCZYŹNIE" jest zadaniem publicznym współfinansowanym ze środków otrzymanych od Ministerstwa Obrony Narodowej. 

Orzeł MON JPGmwp logo JPEGm

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO