MIASTO
„Gdy życie traci sens – depresja oraz samobójstwa dzieci i młodzieży”
Jeszcze nie tak dawno uważano, że depresja jako choroba dotyka tylko dorosłych. Obecnie, jest to problem, który bardzo często przytrafia się także dzieciom i młodzieży. Zauważyli to przedstawiciele Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, którzy zorganizowali Konferencję pod hasłem : „Gdy życie traci sens – depresja oraz samobójstwa dzieci i młodzieży”
Konferencja odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy uczestników na temat mechanizmów psychologicznych, procedur postępowania w sytuacji kryzysowej wobec uczniów z zaburzeniami depresyjnymi i skłonnościami samobójczymi.
- Poprzez nasze spotkanie chcieliśmy zwrócić uwagę nauczycielom, pedagogom szkolnym aby jeszcze baczniej przyglądali się swoim podopiecznym. Na tym spotkaniu zostały omówione i zilustrowane przez specjalistów najczęstsze symptomy choroby depresyjnej. Dzięki temu każdy z uczestników konferencji będzie wiedział, jakie zachowanie może dawać powody do obaw -mówi Jacek Wołowiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli W Kielcach.
Podczas spotkania Izabela Bocian, psychiatra dzieci i młodzieży poinformowała, że depresja młodzieńcza jest obecnie jedną z najczęściej rozpoznawalnych chorób wśród dzieci i młodzieży.
- Najnowsze badania pokazały, że częstość występowania zaburzeń depresyjnych u dzieci waha się od 0,4 do 2,5 %, natomiast u młodzieży od 0,4 aż do 8,3 %. Jest to naprawdę niepokojący obraz- mówi psychiatra.
Doktor podkreśla, że nie należy tego problemu bagatelizować. Rodzice, nauczyciele, czy opiekunowie powinni zwracać uwagę na zachowanie swoich podopiecznych. Sygnałami ostrzegawczymi są występujące u dzieci czy młodzieży rozdrażnienie, zaburzenia zachowania, narastające trudności w szkole, lęki, zaburzenia rytmów dobowych u dziecka.
Zbagatelizowana i nieleczona depresja może doprowadzić nawet do prób samobójczych chorego.
- W zeszłym roku odnotowaliśmy 47 przypadków z czego 7 zakończyło się zgonem. Dzieląc to na kategorie wiekowe, 5 przypadków dotyczyło dzieci w wieku od 10 do 14 lat, pozostałe 42 przypadki dotyczyły młodzieży w wieku od 15 do 19 lat - informuje policjant Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, aspirant sztabowy Paweł Sieczkowski.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 osób. Organizatorzy zapowiadają, że będą organizować kolejne spotkania dotyczące problemu depresji i samobójstw wśród młodzieży.