MIASTO
Żydowski Dom Pielgrzyma podzielił radnych
Duże emocje i długą dyskusję podczas czwartkowej sesji kieleckiej Rady Miasta wzbudził projekt bezprzetargowej sprzedaży działki przy Alei Na Stadion, w sąsiedztwie Cmentarza Żydowskiego. Z takim wnioskiem do miasta zwróciła się krakowska Fundacja Makom Kadosh, która w tym miejscu chciała stworzyć Dom Pielgrzyma. Ostatecznie radni nie wyrazili zgody na sprzedaż gruntu.
– Ten budynek służyłby społeczności chasydzkiej, która odwiedza pobliski cmentarz żydowski. Tak naprawdę pielgrzymi z całego świata odwiedzają ten cmentarz, a obecnie nie ma takiego miejsca, w którym mogliby się zatrzymać, zjeść coś czy skorzystać z toalety. Uważamy, że takie miejsce jest potrzebne – tak pomysł realizacji inwestycji tłumaczył Kevin Foglar, doradca prawny krakowskiej fundacji.
Wśród radnych wiele wątpliwości wzbudził, fakt, iż fundacja Makom Kadosh, która jest zainteresowana przedsięwzięciem powstała zaledwie kilka miesięcy temu, a kapitał jakim dysponuje to zaledwie 4 tysiące złotych.
– Najlepszą formą sprzedaży miejskich gruntów jest przetarg. Ogromnym znakiem zapytania jest to, czy fundacja z tak krótkim stażem, powstała kilka miesięcy temu, ma korzystać z takiej możliwości jakim jest bezprzetargowy tryb zakupu. W wyniku przetargu miasto mogłoby uzyskać zdecydowanie wyższą kwotę za sprzedaż tej nieruchomości, myślę, że to jest istota sprawy w przypadku tej działki, która ma dosyć specyficzny charakter ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo cmentarza– mówił radny Piotr Kisiel, z klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Za wyrażeniem zgody na sprzedaż działki pod utworzenie Domu Pielgrzyma opowiedzieli się radni z klubu Koalicji Obywatelskiej.
– Dla mnie to nie jest żadna kontrowersyjna inwestycja. Krakowska fundacja jest pierwszym podmiotem, który ma pomysł jak zagospodarować ten teren zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli Domem Pielgrzyma dla osób odwiedzających Cmentarz Żydowski i znajdujący się tam grób cadyka. Dziś możemy jedynie zagłosować, za wyrażeniem zgody na sprzedaż tego gruntu. Dopiero później miasto przystąpi do przygotowywania umowy sprzedaży. A zakup tej nieruchomości byłby testem wiarygodności dla zainteresowanej fundacji – mówi Katarzyna Czech- Dominguez.
Ostatecznie radni nie wyrazili zgody na sprzedaż działki w sąsiedztwie Cmentarza Żydowskiego przy Alei Na Stadion. Za sprzedażą zagłosowało 11 osób, przeciw opowiedziało się 13 radnych, w głosowaniu nie wziął udziału radny Maciej Bursztein.