Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Zrobili prezenty dla swoich dziadków

sobota, 18 stycznia 2020 11:36 / Autor: Wiktor Żelazny
Zrobili prezenty dla swoich dziadków
Zrobili prezenty dla swoich dziadków
Wiktor Żelazny
Wiktor Żelazny

Co prawda do Dnia Babci i Dziadka zostało jeszcze trochę czasu, ale dzisiaj w Muzeum Narodowym dzieci wykonywały już z tej okazji specjalne laurki. Oprócz wspólnej pracy nad prezentem, poznały one również historię tego wyjątkowego święta w naszym kraju i na świecie.

U nas święto naszych dziadków i babć obchodzone jest w styczniu. Jednak na świecie najczęściej świętuje się w październiku, choć w niektórych krajach jest to również marzec. A skąd ten dzień wziął się w Polsce?

- Dzień Babci obchodzony jest od 1964 roku i wziął się z pomysłu tygodnika "Kobieta i życie". Z kolei Dzień Dziadka pojawił się prawie dwadzieścia lat później – tłumaczyła Klaudia Biela.

Biorące udział w wydarzeniu dzieci dowiedziały się również, że u nas święto znacznie się różni od tych z innych części świata.  Okazuje się, że Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie obchodzi się oddzielnie Dzień Babci i Dzień Dziadka. W większości państw, w tym między innymi we Francji, Włoszech czy USA święto celebrowane jest jednego dnia.

A co zrobili dla jubilatów? - Wykonaliśmy laurki przestrzenne, a także serduszko, które może być zarówno wisiorkiem jak i magnesem, kwestia tego, co wybiorą dzieci – wyjaśniała Klaudia Biela z działu edukacji Muzeum Narodowego w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO