Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Żołnierze - ochotnicy Obrony Terytorialnej złożą przysięgę w Kielcach

piątek, 21 września 2018 12:18 / Autor: Beata Kwieczko
Żołnierze - ochotnicy Obrony Terytorialnej złożą przysięgę w Kielcach
terytorialsi.wp.mil.pl
Żołnierze - ochotnicy Obrony Terytorialnej złożą przysięgę w Kielcach
terytorialsi.wp.mil.pl
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

140 żołnierzy-ochotników 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej złoży uroczystą przysięgę wojskową. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę na Placu Wolności w Kielcach. Uroczystość poprzedzi msza święta w intencji żołnierzy, która zostanie odprawiona w Bazylice Katedralnej. Będzie to pierwsza przysięga w historii brygady.

 

Już w najbliższą niedzielę, 23 września 140 żołnierzy-ochotników, a wśród nich 25 kobiet, złoży uroczystą przysięgę na sztandar 2 Pułku Piechoty Legionów AK i zasili szeregi świętokrzyskiej brygady Obrony Terytorialnej. Wśród nich jest rodzeństwo, małżeństwo, a także ojciec z córką. Wielu ze składających w tym dniu przysięgę wojskową to rodzice trójki i czwórki dzieci. Jednemu z żołnierzy urodzą się wkrótce trojaczki. Na służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej zdecydował się także dyrektor szkoły w Brynicach, prezes Polskiego Radia Kielce, czy ksiądz Dariusz Jarliński. Liczną reprezentację stanowią także zawodowi sportowcy, w tym piłkarze czy strzelcy.

Ceremonia rozpocznie się mszą świętą o godzinie 9.30 w intencji żołnierzy, która zostanie odprawiona w Bazylice Katedralnej Najświętszej Marii Panny w Kielcach. Po niej uczestnicy przejdą na Plac Wolności, gdzie żołnierze złożą uroczystą przysięgę. Oficjalną część uroczystości zakończy defilada pododdziałów 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W programie uroczystości przewidziana jest również prezentacja sprzętu oraz pojazdów będących na wyposażeniu kieleckiej brygady. Będzie można zobaczyć między innymi nowoczesny karabinek MSBS GROT C-16, który jest na wyposażeniu całej brygady, a żołnierze od samego początku się na nim szkolą. Będzie to także okazja, aby porozmawiać z Terytorialsami o misji i zadaniach Wojsk Obrony Terytorialnej, a także dowiedzieć się, jak zostać żołnierzem tej formacji.

Ochotnicy, którzy złożą w niedzielę przysięgę, przechodzą intensywne szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę”, na terenie poligonu w Nowej Dębie. Pod okiem doświadczonych instruktorów zdobywają podstawowe umiejętności z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, a także udzielania pierwszej pomocy medycznej. „Szesnastka” to wstęp do trzyletniego cyklu szkoleniowego Terytorialsów, który obejmuje szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. Po trzech latach i zaliczeniu w sumie ponad 124 dni szkoleniowych, żołnierze zyskują status gotowości bojowej, tzw. combat ready. Szkolenia odbywają się głównie w weekendy, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne, czy naukę, ze służbą wojskową.

10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w styczniu 2018 roku. Żołnierze brygady i batalionów będą uczestniczyć w różnego rodzaju ćwiczeniach, kursach i szkoleniach, mających na celu przygotowanie do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem Wojsk Obrony Terytorialnej na wielu płaszczyznach i we współdziałaniu z instytucjami rządowymi, pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi. W bieżącym roku formowany został 101 batalion lekkiej piechoty 10 Świętokrzyskiej Brygady, a także ukompletowanie jego stanów osobowych żołnierzami zawodowymi i żołnierzami Obrony Terytorialnej. Główny wysiłek, skupiony jest na szkoleniu wcielonych żołnierzy. Obecnie w strukturze jednostki pracuje 240 żołnierzy Obrony Terytorialnej oraz ponad 50 żołnierzy zawodowych.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Ich misją jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych. Obecnie w WOT służbę pełni 13,4 tysięcy żołnierzy, w tym 11,1 tysięcy ochotników oraz 2,3 tysiące żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tysięcy żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tysięcy żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników  na poziomie około 10 tysięcy rocznie, co oznacza, że na koniec 2019 roku w WOT służyć będzie do 30 tysięcy żołnierzy.

Opracowanie na podstawie komunikatu prasowego

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO