Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Żłobki za darmo? Jest projekt uchwały

poniedziałek, 14 marca 2022 13:46 / Autor: Weronika Karyś
Żłobki za darmo? Jest projekt uchwały
Żłobki za darmo? Jest projekt uchwały
Weronika Karyś
Weronika Karyś

W porządku obrad zaplanowanej na 17 marca sesji rady miasta znalazł się punkt dotyczący zwolnienia z opłat za pobyt dziecka w żłobku. Jeśli radni uchwalą dokument, dotychczasowy koszt będzie za rodziców pokrywać państwo.

– Takie możliwości daje nam Ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Państwo jest w stanie sfinansować do czterystu złotych za każde dziecko. Te pieniądze przechodzą bezpośrednio z funduszu rządowego do żłobka. Dotyczy to zarówno placówek publicznych jak i niepublicznych – mówi odpowiedzialny za obszar edukacji w mieście, wiceprezydent Marcin Chłodnicki.

W Kielcach za uczęszczanie dziecka do żłobka samorządowego płaci się sto złotych miesięcznie (nie wliczając w to posiłków).

– Projekt uchwały będzie zakładał podwyższenie opłaty za żłobek do czterystu złotych, tak żeby maksymalnie skorzystać z dofinansowania. Jednak rodzice absolutnie tego wzrostu nie odczują, bo nie będą musieli nic płacić. W ten sposób żłobki zyskają trzysta złotych na każdym dziecku, a rodzice mają sto złotych w kieszeni – tłumaczy wiceprezydent.

Jak podkreśla Marcin Chłodnicki, pozyskane w ten sposób środki pomogą podnieść standard kieleckich żłobków.

– To są pieniądze celowane. Nie można ich więc wykorzystać na żaden inny cel niż na przykład rozbudowa, remont, wyposażenie i rozwój miejskich placówek, w tym również wynagrodzenia dla opiekunów – dodaje.

Jeśli radni przyjmą projekt uchwały rodzice przestaną płacić za żłobki od 1 kwietnia (z wyrównaniem od 1 stycznia).

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO