MIASTO
Zegar z kurantem uruchomiony. Będzie wygrywał Pierwszą Brygadę
W środę, w samo południe uroczyście uruchomiono zegar z kurantem na dawnym budynku Ochotniczej Straży Ogniowej, przy ulicy Świętego Leonarda 10 w Kielcach. Na tym niezwykłym wydarzeniu obecny był minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
O godzinie 12 mieszkańcy Kielc mogli po raz pierwszy usłyszeć dźwięk melodii wygrywanej na ulicy Leonarda. Od teraz, od godziny 6 do 22 usłyszymy na zmianę zwrotkę oraz refren Pierwszej Brygady, której historia nierozłącznie związana jest z kielecką Strażą Ogniową, mającej przed I wojną światową swoją siedzibę właśnie przy Leonarda 10. – Funkcjonowała tu orkiestra strażacka. Grała piękną melodię nazywaną wówczas Marszem nr 10. Do tej pieśni, Andrzej Hałaciński i Tadeusz Biernacki ułożyli słowa, które zna każdy Polak. Ta pieśń jest bardzo ważna nie tylko dla piłsudczyków, ale dla nas wszystkich. Tam brzmią słowa tamtego pokolenia sprzed 100 lat „chcieć to móc”. Stawiać sobie cele, które wydają się czasami nie do osiągnięcia – mówił minister Kasprzyk.
To również wielki dzień dla kieleckiej Straży Pożarnej. – Stoimy przed budynkiem, w którym miały miejsce początki straży pożarnej. W 1800 roku Kielce nawiedził ogromny pożar. 2/3 budynków uległo spaleniu. Od tego czasu zaczęto przywiązywać wagę do ochrony przeciwpożarowej. W 1873 roku na mocy ustawy została powołana Kielecka Straż Ogniowa. Był to okres zaborów. W tamtym czasie strażacy byli jedyną zorganizowaną formacją, co wykorzystywali w walce o niepodległość. Szerzyli patriotyzm i przygotowywali mieszkańców do walki o wolną Polskę. Piękną kartą w jej historii jest Kielecka Orkiestra Dęta powstała w 1879 roku. Towarzyszyła nie tylko strażakom, ale także mieszkańcom Kielc w różnych uroczystościach. Kiedy przyszedł rok 1914 i do Kielc wkroczyły legiony Józefa Piłsudskiego cały skład osobowy Kieleckiej Straży Pożarnej wstąpił do tej formacji. Szczególnie dziś, warto przypominać, że to dzięki wspomnianej orkiestrze powstała melodia, a później słowa. Było to za czasów kapelmistrza Andrzej Brzuchala, który skomponował tę melodię – tłumaczył starszy brygadier Robert Sabat, zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
W trakcie uroczystości odsłonięto również specjalną tablicę poświęconą Andrzejowi Brzuchalowi. Następnie, uczestnicy wydarzenia udali się na Plac Wolności, gdzie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty i znicze.
https://emkielce.pl/miasto/zegar-z-kurantem-uruchomiony-bedzie-wygrywal-pierwsza-brygade#sigProGalleriaae92b10ff5