Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Zaprezentowali książkę i wystawę. Na 40-lecie

poniedziałek, 19 października 2015 20:31 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Zaprezentowali książkę i wystawę. Na 40-lecie
fot. Dariusz Skrzyniarz
Zaprezentowali książkę i wystawę. Na 40-lecie
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

To dalszy ciąg podsumowań 40-letniej pracy artystycznej Piotra Szczerskiego, wieloletniego dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego. Odsłonięta została kolejna część wystawy relacjonująca artystyczną pracę przy ul. Sienkiewicza z ostatnich dekad. W Pokoju Mrożka miłośnicy kieleckiej sceny mogli posłuchać fragmentów książki o Szczerskim.

Wydarzenie pod nazwą „40 lat teatralnej drogi Piotra Szczerskiego” upamiętnia dorobek artystyczny niedawno zmarłego dyrektora kieleckiej sceny. Pierwszym spotkaniem z tego cyklu był wernisaż wystawy fotograficznej na Rynku. Prezentuje ona zdjęcia dokumentujące ważniejsze wydarzenia podczas, gdy Szczerski kierował sceną. Jednocześnie zaprezentowana została scena z „Katastrofy” Samuela Becketta. Tę jednoaktówkę chciał zrealizować dyrektor.

W siedzibie teatru odsłonięta została kolejna część wystawy. Podobnie jak ta z Rynku prezentuje fotografie. Do tego wystawione zostały plakaty, które promowały spektakle poprzedniego dyrektora. Podczas wernisażu wyświetlony został także film pt. „Człowiek z teatru” Michała Glocka, w którym obok aktorów sceny przy ul. Sienkiewicza występuje także Piotr Szczerski.

Najważniejszym punktem programu była promocja książki Marka Mikosa pt. „Z butami do nieba. Piotra Szczerskiego Teatr życia i śmierci”. Ze sceny odczytane zostały fragmenty opowieści z życia wziętej. To była także okazja do podzielenia się wspomnieniami o Szczerskim czy anegdotami związanymi z kieleckim teatrem.

Pozycja książkowa, która powstała w zaledwie kilka tygodni z jednej strony jest opisem kariery artystycznej Szczerskiego a z drugiej jego portretem intymnym. – Po prostu jest to książka o człowieku, dla którego teatr był wszystkim. Zastanawiałem się nad tytułem dla wydawnictwa i nie chciałem by brzmiał on teatrologicznie. Podtytuł „Piotra Szczerskiego Teatr życia i śmierci” nawiązuje do jego umierania, które też było swoistym spektaklem. Jednocześnie to odwołanie do teatru śmierci Kantora, twórcy tak ważnego dla Piotra – wyjaśnia Marek Mikos, autor książki.

Pierwsza część tytułu nawiązuje do sztuki, którą 21-letni Szczerski napisał i wystawił na scenie. Nadał jej tytuł „Z butami do nieba”. - Można powiedzieć, że na skróty i bezkompromisowo szukał zbawienia. I w dosłownym i w symbolicznym znaczeniu – mówi Marek Mikos.

Odsłonięcie kolejnej części wystawy i prezentacja książki to otwarcie swego rodzaju festiwalu teatralnego na cześć Piotra Szczerskiego. W kolejnych dniach wystawione zostaną spektakle w reżyserii byłego dyrektora.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia z wystawy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO