Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Zapowiada się ekscytujący długi weekend. Sprawdź, co nas czeka

środa, 10 listopada 2021 09:47 / Autor: Adrianna Linertowicz
Zapowiada się ekscytujący długi weekend. Sprawdź, co nas czeka
Zapowiada się ekscytujący długi weekend. Sprawdź, co nas czeka
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Przed nami długi weekend, dlatego też publikujemy dla Was kalendarz wydarzeń nieco wcześniej, niż zwykle. W planie jest wiele ciekawych atrakcji dla całych rodzin. Na pewno nudno nie będzie!

W MIEŚCIE

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach świętuje jubileusz

Czwartek, 11 listopada, godzina 17, WDK. Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach ma już 85 lat. Z powodu sytuacji związanej z pandemią, uroczystość w zeszłym roku nie mogła się odbyć, dlatego też gala została przełożona na 2021 rok. W programie wydarzenia: występ Olgi Bończyk, zespołu Mafia, Shapeles, Marszałkowskiej Orkiestry Dętej, Zespołu Pieśni i Tańca "Kielce", Studia Tańca i Stylu "Rewanż", artystów z WDK oraz pokaz filmów o historii WDK. Galę poprowadzi Renata Drozd i Michał Pustuła. Podczas spotkania zostaną wręczone medale i statuetki dla osób i instytucji współpracujących z WDK, byłych i obecnych pracowników. Dom Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Obronnego otwarto 11 listopada 1935 roku z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a uroczystego otwarcia dokonał marszałek Edward Rydz-Śmigły. Tydzień później, 18 listopada, Dom WF i PW im. Józefa Piłsudskiego zainaugurował sezon artystyczny widowiskiem teatralnym w wykonaniu grupy objazdowej teatru "Reduta".

http://www.wdkkielce.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=2&dzialy=2&akcja=artykul&artykul=1275

Premiera spektaklu "Blisko" w Kieleckim Teatrze Tańca

Piątek, 12 listopada, godzina 19, Mała Scena KTT. Bliskość drugiego człowieka ma ogromny wpływ na nasze życie. Zbyt duże zbliżenie się może być przejawem agresji, a zbyt małe oznaką chłodu i braku troski. Nigdy jednak nie pozostajemy obojętni wobec bliskości drugiego człowieka, bez względu na to, jaka ona jest. Spektakl BLISKO to poszukiwanie różnych jakości bliskości, które kształtują się formowane przez indywidualne potrzeby, ale też konkretny moment, w którym zbliżamy się do kogoś. Właśnie czas – mierzony w spektaklu przez wahadło i powiązaną z jego ruchem muzykę – jest kluczowym narzędziem, które kształtuje choreografię i osadzone w niej relacje pomiędzy performerami.

https://ktt.pl/blisko-premiera-teatr-nowszy-12-listopada-2021r-g-19-00-mala-scena-kieleckiego-teatru-tanca/

Finał IV edycji ANIMATUSA

Sobota, 13 listopada, od godziny 10. Już 13 listopada w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im Stefana Karskiego oraz w kieleckim Instytucie Dizajnu (a także online), odbędą się wydarzenia podsumowujące tegoroczną edycję „Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej ANIMATUS”. W programie finału przedsięwzięcia zaplanowano przede wszystkim prezentacje prac laureatów – w tym roku jury nagrodziło Filipa Jaśkiewicza, Jakuba Matysa i Katarzynę Leks. Wszystkie z wyróżnionych koncepcji potwierdzają rosnące zainteresowanie wykorzystywaniem nowych technologii w projektowaniu lalek/obiektów –  wyłonieni laureaci stosują w swoich konkursowych realizacjach m.in. elementy sztucznej inteligencji czy bioplastik. Więcej szczegółów oraz harmonogram wydarzeń dostępny pod linkiem.

https://www.teatrkubus.pl/animatus/final-iv-edycji-konkursu-animatus

Weekend z energią z Energetycznym Centrum Nauki

Sobota, Niedziela, 13-14 listopada, godzina 13, Energetyczne Centrum Nauki. Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego zaprasza na kolejny listopadowy weekend z energią. Czy da się na własne oczy zobaczyć pole magnetyczne? Jak nasze oczy postrzegają rzeczywistość? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi będzie można uzyskać podczas zbliżających się warsztatów. W najbliższą sobotę 13 listopada ECN zaprasza na zajęcia „Tajemnicza siła przyciągania”. W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się wielu intrygujących ciekawostek na temat sił magnetycznych i działania magnesów. Przekonają się m.in. czy da się zobaczyć na własne oczy pole magnetyczne, czy bieguny magnetyczne są równe ziemskim oraz czy magnesy rzeczywiście przyciągną wszystkie metalowe przedmioty. Z kolei w niedzielę 14 listopada podczas zajęć „Optyka z przymrużeniem oka” uczestnicy dowiedzą się jak nasze oczy postrzegają rzeczywistość oraz jaka rolę pełni w tym procesie mózg. Poznają zjawisko załamania promieni świetlnych, dowiedzą się na czym polegają iluzje optyczne, a także wykonają szereg eksperymentów związanych z tym zjawiskiem.

https://ecn.kielce.pl/index.php/pl/2021/11/03/listopadowe-familijne-weekendy-w-ecn/

Giełda kolekcjonerska w WDK

Sobota, 13 listopada, w godzinach od 7.00 do 13.00, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Przy WDK odbędzie się comiesięczna giełda kolekcjonerska, skierowana do miłośników antyków i kolekcjonerów.Podczas giełdy będzie można obejrzeć i kupić zabytkowe meble, zegary, lampy naftowe, porcelanę, militaria, karty pocztowe, biżuterię, stare monety oraz oryginalne przedmioty dekoracyjne. Giełda kolekcjonerska odbywa się w Wojewódzkim Domu Kultury w każdą drugą sobotę miesiąca.

Wystawa lalek motanek Joanny Wrońskiej

Sobota, 13 listopada, godzina 11, WDK. Zapraszamy na wyjątkową wystawę, na której eksponatami będą lalki wykonane przez Joannę Wrońską. Joanna Wrońska zmarła w maju 2021 roku. Jej twórczości poświęcona jest wystawa zatytułowana „Lalka motanka”, którą od 13 listopada można oglądać na górnym holu Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Prezentowane na wystawie eksponaty to szmaciane i włóczkowe lalki wykonane tradycyjną techniką motania. Przedstawione zostały zarówno lalki wykonane metoda klasyczną, ale też te zaadaptowane do rodzimej kultury ludowej Kielecczyzny. Są to  lalki nawiązujące do tradycji naszego regionu, m.in. postaci czarownicy czy lalki w regionalnych strojach ludowych. Ekspozycja jest przekrojową prezentacją artystycznego dorobku Joanny Wrońskiej. Zmarła w maju tego roku twórczyni miała na swym koncie nagrody w wielu konkursach i udział w festiwalach tradycyjnego rękodzieła. Prowadziła też warsztaty z zakresu wykonywania lalek motanek. Była animatorką kultury, absolwentką Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej na Podkarpaciu.  Przez wiele lat pracowała w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, kierowała Zespołem Pieśni i Tańca „Kielce”, dbała o kostiumy zespołu.

(Źródło: WDK Kielce)

Europejski Dzień Kina Artystycznego

Niedziela, 14 listopada, od godziny 11, Kino "Fenomen" WDK. 14 listopada po raz szósty będziemy wspólnie celebrować europejskie kino. W tym dniu przypada Europejski Dzień Kina Artystycznego. Kino "Fenomen" działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprasza już od godz.11.00 aż do 22.00. CICAE (Międzynarodowa Konfederacja Kin Artystycznych) od kilku lat organizuje Europejski Dzień Kina Artystycznego (European Arthouse Cinema Day), którego celem jest popularyzacja produkcji europejskiej w kinach. Repertuar dostępny pod linkiem.

http://www.wdkkielce.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=254&strona=1&sub=9&fbclid=IwAR10Dt8s0bExU0vsUvnXd21fqOMGF6-XClWqAlA3bfRqbJSdZ6VIDz5TNWc

W REGIONIE

Marsz na Bolechowice w gminie Nowiny

Czwartek, 11 listopada, od godziny 9. Jak każdego roku 11 listopada, cala Polska stanie się biało-czerwona. Również w gminie Nowiny świętować będziemy rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości – tym razem na terenie Szkoły Podstawowej im. I Kompanii Kadrowej w Bolechowicach. W samo południe odśpiewamy wspólnie hymn Polski, ale zanim to nastąpi, pójdziemy w marszu niepodległościowym przez naszą gminę. Wyruszymy z Zawady, ze Słowika, z Nowin, z Woli Murowanej, by gwiaździstym marszem dotrzeć i spotkać się w Bolechowicach. Po zakończeniu uroczystej ceremonii odbędą się występy artystyczne uczniów szkoły podstawowej w Bolechowicach, zespołów ludowych: Bolechowiczan, Szewczanek, Kowalanek oraz hip-hopowca Tadka Polkowskiego z Krakowa. Dzieci będą mogły wziąć udział w podchodach i festiwalu latawców. Rozpalimy ognisko. Wszystkich poczęstujemy pieczonymi ziemniakami, gorącym żurkiem i bezalkoholowym grzańcem. Szczegółowy harmonogram wydarzenia dostępny pod linkiem.

https://www.nowiny.com.pl/urzad/wydarzenia/marsz-na-bolechowice-swietujemy-niepodleglosc-w-gminie-nowiny/

11 listopada w Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

Czwartek, 11 listopada, od godziny 8, Muzeum Orła Białego. Darmowy wstęp i żołnierski bigos to tylko część atrakcji, na które 11 listopada zaprasza skarżyskie Muzeum im. Orła Białego. Czwartkowe święto będzie też okazją do pożegnania się z wystawą pt. „… z ziemi włoskiej do Polski…”, czyli dzieje Mazurka Dąbrowskiego. Świąteczny bigos oraz lody dla dzieci będą rozdawane w godz. 13.00-15.00. Niezależnie od tego, przez cały dzień, wchodzący mogą liczyć na kokardę w narodowych barwach i darmową zabawę na „czołgodromie” - dla dzieci. Chętni będą mogli wrzucać datki do puszek wolontariuszy zbierających na rzecz Olivera Stachury. 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie w Muzeum okazją do pożegnania się z wystawą „… z ziemi włoskiej do Polski…”, czyli dzieje Mazurka Dąbrowskiego. 88 eksponatów, a więc zdecydowana większość z prezentowanych tu od maja, powróci z końcem listopada do Muzeum Narodowego w Gdańsku.

https://muzeum.skarzysko.pl/aktualnosci/item/825-w-103-rocznice-odzyskania-niepodleglosci-muzeum-zaprasza.html

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO