MIASTO
Zapinaj pasy, noś odblaski
Niezapięte lub nieprawidłowo zapięte pasy, prowadzenie auta pod wpływem środków odurzających, trudne warunki na drogach. Te czynniki znacząco wpływają na obniżenie naszego bezpieczeństwa w podróży. W Kieleckim Centrum Kultury świętokrzyscy policjanci wraz z Krajowym Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego apelowali o rozwagę zarówno do kierowców jak i pieszych.
Na początek kilka danych statystycznych. Według danych, którymi dysponują policjanci największe ryzyko śmierci na drodze występuje w krajach średnio rozwiniętych. W Europie na 100 tysięcy mieszkańców ginie 10 osób. Najbardziej niebezpiecznie jest na drogach w Afryce.
Przenieśmy się do regionu świętokrzyskiego. Do końca września tego roku na drogach w województwie doszło do 1030 wypadków w wyniku których 69 osób poniosło śmierć, a 1315 osób zostało rannych. Oprócz tego, wydarzyło się 8350 kolizji.
W tym samym czasie, tylko na terenie powiatu kieleckiego doszło do ponad 500 wypadków w ruchu drogowym, w których życie straciło 17 osób.
Z analiz wynika, że najwięcej wypadków ma miejsce w weekendy w godzinach popołudniowych i wieczornych oraz na prostych odcinkach dróg.
Najczęściej do wypadków dochodzi z powodu nadmiernej prędkości lub niedostosowania jej do aktualnie panujących warunków. Na drugiej lokacie uplasowało się nieustąpienie pierwszeństwa, a na kolejnej tzw. wyprzedzanie „na trzeciego”. Ponadto wielu pieszych staje się ofiarami wypadków, do których dochodzi w miejscach nieoświetlonych. Przypomnijmy, że na takich odcinkach dróg od września 2014 roku piesi mają obowiązek nosić na odzieży element odblaskowy.
Z informacji przekazywanych przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że liczba wypadków na polskich drogach zwiększa się w okresie jesiennym. - Zapadający wcześnie zmrok i późno wstające słońce powoduje, że dnia mamy coraz mniej, ale mimo tego musimy się przemieszczać. Piesi przemierzający polskie drogi, bardzo często w ciemnych ubraniach i bez odblasków, narażają się na wypadki. Dlatego też apelujemy do pieszych by nosili ze sobą jakikolwiek element odblaskowy po to by odpowiedni wcześnie dać się zauważyć kierowcom – mówi Jacek Zalewski, prezes KCBRD.
Kolejnym ważnym aspektem bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapinanie pasów. - To jeden z najistotniejszych elementów jeżeli chodzi o bezpieczeństwo bierne, gdy poruszamy się w pojeździe – przekonuje Jacek Zalewski. - Musimy zapinać pasy, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie swoim i najbliższych – dodaje Łukasz Jędrysek, znawca kwestii bezpieczeństwa w poruszaniu się autem. Zapięte pasy co prawda zwiększają nasze szanse na przeżycie wypadku samochodowego, ale niewłaściwe ich ułożenie może również stanowić zagrożenie. Badania mówią, że nawet 9 na 10 pasów jest zapiętych niepoprawnie. Pas bezpieczeństwa zawsze powinien przebiegać przez środek ramienia, środek klatki piersiowej i poniżej brzucha. - Przykładowo pas w części biodrowej ułożony na brzuchu w momencie zderzenia zmiażdży wątrobę i śledzionę – przestrzega Łukasz Jędrysek.
W prezentacji poprawnego zapinania pasów bezpieczeństwa pomogli tegoroczni Miss i Mister Województwa Świętokrzyskiego Daria Litworska-Sójka i Patryk Nosek.