Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Zapinaj pasy, noś odblaski

środa, 19 października 2016 01:41 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Zapinaj pasy, noś odblaski
Zapinaj pasy, noś odblaski
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Niezapięte lub nieprawidłowo zapięte pasy, prowadzenie auta pod wpływem środków odurzających, trudne warunki na drogach. Te czynniki znacząco wpływają na obniżenie naszego bezpieczeństwa w podróży. W Kieleckim Centrum Kultury świętokrzyscy policjanci wraz z Krajowym Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego apelowali o rozwagę zarówno do kierowców jak i pieszych. 

Na początek kilka danych statystycznych. Według danych, którymi dysponują policjanci największe ryzyko śmierci na drodze występuje w krajach średnio rozwiniętych. W Europie na 100 tysięcy mieszkańców ginie 10 osób. Najbardziej niebezpiecznie jest na drogach w Afryce. 

Przenieśmy się do regionu świętokrzyskiego. Do końca września tego roku na drogach w województwie doszło do 1030 wypadków w wyniku których 69 osób poniosło śmierć, a 1315 osób zostało rannych. Oprócz tego, wydarzyło się 8350 kolizji. 

W tym samym czasie, tylko na terenie powiatu kieleckiego doszło do ponad 500 wypadków w ruchu drogowym, w których życie straciło 17 osób. 

Z analiz wynika, że najwięcej wypadków ma miejsce w weekendy w godzinach popołudniowych i wieczornych oraz na prostych odcinkach dróg. 

Najczęściej do wypadków dochodzi z powodu nadmiernej prędkości lub niedostosowania jej do aktualnie panujących warunków. Na drugiej lokacie uplasowało się nieustąpienie pierwszeństwa, a na kolejnej tzw. wyprzedzanie „na trzeciego”. Ponadto wielu pieszych staje się ofiarami wypadków, do których dochodzi w miejscach nieoświetlonych. Przypomnijmy, że na takich odcinkach dróg od września 2014 roku piesi mają obowiązek nosić na odzieży element odblaskowy.

Z informacji przekazywanych przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że liczba wypadków na polskich drogach zwiększa się w okresie jesiennym. - Zapadający wcześnie zmrok i późno wstające słońce powoduje, że dnia mamy coraz mniej, ale mimo tego musimy się przemieszczać. Piesi przemierzający polskie drogi, bardzo często w ciemnych ubraniach i bez odblasków, narażają się na wypadki. Dlatego też apelujemy do pieszych by nosili ze sobą jakikolwiek element odblaskowy po to by odpowiedni wcześnie dać się zauważyć kierowcom – mówi Jacek Zalewski, prezes KCBRD.

Kolejnym ważnym aspektem bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapinanie pasów. - To jeden z najistotniejszych elementów jeżeli chodzi o bezpieczeństwo bierne, gdy poruszamy się w pojeździe – przekonuje Jacek Zalewski. - Musimy zapinać pasy, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie swoim i najbliższych – dodaje Łukasz Jędrysek, znawca kwestii bezpieczeństwa w poruszaniu się autem. Zapięte pasy co prawda zwiększają nasze szanse na przeżycie wypadku samochodowego, ale niewłaściwe ich ułożenie może również stanowić zagrożenie. Badania mówią, że nawet 9 na 10 pasów jest zapiętych niepoprawnie. Pas bezpieczeństwa zawsze powinien przebiegać przez środek ramienia, środek klatki piersiowej i poniżej brzucha. - Przykładowo pas w części biodrowej ułożony na brzuchu w momencie zderzenia zmiażdży wątrobę i śledzionę – przestrzega Łukasz Jędrysek. 

W prezentacji poprawnego zapinania pasów bezpieczeństwa pomogli tegoroczni Miss i Mister Województwa Świętokrzyskiego Daria Litworska-Sójka i Patryk Nosek.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO