Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Zagrali w EkoLogiczne szachy

poniedziałek, 12 lutego 2024 12:16 / Autor: Maciej Piętka
Zagrali w EkoLogiczne szachy
Zagrali w EkoLogiczne szachy
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Dziś (12 lutego) w Centrum Geoedukacji – Geonatura zmierzyli się zwycięzcy regionalnych EkoLogicznych turniejów szachowych. Do Kielc przyjechali zawodnicy z 11 miast, którzy stanęli do walki o tytuł i nagrodę specjalną.

O nietypowe połączenie szachów z ekologią zapytaliśmy Krzysztofa Kieszkowskiego, dyrektora fundacji „Odzyskaj Środowisko” oraz organizatora imprezy.

– Chcemy połączyć rywalizację z ekologią i logicznym myśleniem. Ten turniej ma również rozpowszechniać wiedzę na temat tego, jak postępować ze zużytym sprzętem elektronicznym. Wszystkie bierki szachowe używane dziś w Geonaturze pochodzą z materiałów ekologicznych, które pozyskaliśmy z rozstawianych przez nas czerwonych pojemników. Dzięki m.in. takim działaniom nie zanieczyszczamy środowiska i budujemy odpowiedzialne społeczeństwo – wyjaśnia.

Dla zawodników przybyłych do Geonatury najważniejszy był jednak aspekt sportowy.

 – W szachy gram od sześciu lat, a przyjechałem tu żeby… wygrać. Do gry namówił mnie dziadek. Bardzo lubię to, że można tu liczyć tylko na siebie, więc na nic nie można zrzucić ewentualnego niepowodzenia – mówi Piotr Frąc z Wrocławia.

Większość finalistów podkreślała, że w szachy zaczęli grać… dzięki rodzinie.

– Ja gram od pięciu lat, a nauczył mnie tata. Moim ulubionym aspektem jest to, że cały czas mogę uczyć się nowych wariantów, jest też dużo analizowania, a cała gra jest bardzo rozwijająca. Wolę grać „białymi”, bo wtedy ma się większą inicjatywę – dodaje Dawid Dobosiewicz, spod Siedlec.

Wszyscy finaliści, którzy przybyli do Kielc mogli również obejrzeć wystawę Re Arte. Jej głównym motywem jest właśnie ekologia.

– Nasza ekspozycja powiązana jest z nurtem tzw. sztuki śmieci.  Chcemy przez to pokazać jak duży potencjał drzemie w elektroodpadach i ile rzeczy można z nich zrobić. Na wystawie można obejrzeć m.in. tron ze zużytych klawiatur, designerskie lampy oraz motyw przewodni dzisiejszego wydarzenia czyli szachy z recyklingu – wylicza Natalia Murdza, autorka wystawy.

Zwycięzcy dzisiejszego turnieju otrzymają komplet szachowy wykonany z materiałów pochodzący z recyklingu, a także specjalny medal.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO