Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Zadbaj o siebie podczas upałów

poniedziałek, 24 czerwca 2024 13:42 / Autor: Maria Karyś
Zadbaj o siebie podczas upałów
Zadbaj o siebie podczas upałów
Maria Karyś
Maria Karyś

Przed nami upały. Według prognozy pogody, najbliższe dni zapowiadają się wyjątkowo gorące. O negatywne skutki przegrzania nie trudno. Objawiają się uczuciem dyskomfortu, zmęczenia, ale też nudnościami czy zawrotami i bólem głowy. Jak temu zapobiegać?

Przy wysokich temperaturach powietrza, grozi nam między innymi odwodnienie. Na negatywne skutki upałów, narażone są szczególnie osoby starsze i zmagające się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Wysokie temperatury mogą spowodować u nich gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego.

- Warto, aby pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego, omówili ze swoim lekarzem, w jaki sposób postępować w czasie wysokich temperatur. W czasie upałów powinni pamiętać o częstszych pomiarach ciśnienia, odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz unikaniu zbyt długiego przebywania na słońcu  - mówi Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Poza tym należy kontrolować temperaturę powietrza w domu lub mieszkaniu (maksymalnie 32°C w dzień i 24°C w nocy).

-Warto wietrzyć dom lub mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa. Ponadto powinniśmy zamykać i zasłaniać okna, nawet  w klimatyzowanych pomieszczeniach – informuje rzecznik.

Oprócz tego, należy wyłączać w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne. Jeśli to możliwe,  powinniśmy unikać wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów i intensywnego wysiłku fizycznego. Ważne jest chłodzenie organizm, czyli chłodne prysznice, zimne okłady. Najlepiej nosić jasne i przewiewne ubrania oraz buty. Nie zapominajmy o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV.

- Pamiętajmy o wodzie. Podczas upałów, trzeba jej pić duże ilości. Z kolei najelpiej unikać alkoholu. Postawmy też na zdrową dietę, czyli warzywa i owoce – dodaje Mazur-Kałuża.

Nie zapominajmy także o lekach.  Ich przechowywanie zaleca się poniżej 25 stopni lub w lodówce. Warto sprawdzić ulotki dołączone do opakowania.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO