MIASTO
Z kulturą na Ty w Radiu eM Kielce
We wtorek, 28 maja, w redakcji Radia eM Kielce ruszył projekt " Z kulturą na Ty". Biorą w nim udział uczniowie siedmiu kieleckich liceów. Młodzież dzięki zajęciom z zakresu literatury, aktorstwa i dziennikarstwa ma okazję podnieść swoje kompetencje kulturalne, zdobywając wiedzę bezpośrednio od doświadczonych specjalistów.
Projekt rozpoczął się blokiem z warsztatów literackich, które prowadzi Mateusz Pakuła, dramatopisarz, dramaturg oraz reżyser teatralny. Słuchaczami byli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. – Omawialiśmy wiersze m.in. Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Stanisława Barańczaka, Mirona Białoszewskiego. Starliśmy się nie traktować ich jak krzyżówki do rozwiązania, tylko potraktować jako coś pobudzającego wyobraźnie, wywołującego wrażenia, odczucia i emocje – mówił Mateusz Pakuła. – Młodzież musiała wybrać jeden wiersz, zdecydowała się - w moim odczuciu - na najtrudniejszy utwór autorstwa Andrzeja Sosnowskiego "Małe dewastacje". Wiersze tego poety nie są łatwe i klarowne, pozytywnie zaskoczył mnie ich wybór. Młodzież świetnie sobie poradziła i dzięki ich przemyśleniom powstały zupełnie nowe utwory – uzupełnia Pakuła.
Niestandardowa forma interpretacji zyskała uznanie młodzieży. – Omawialiśmy wiersze współczesnych autorów, dotyczące różnej tematyki. Niektóre były bardzo trudne do interpretacji, jednak poradziliśmy sobie, warsztaty zakończyły się napisaniem tekstu na temat wybranego wiersza – tłumaczy Dominika Nathali, uczennica I LO w Kielcach. – W domu nie do końca mam czas na czytanie poezji, ale problem jest też w tym, że niektórych wierszy nie rozumiem. Na warsztatach poznałam bardzo ciekawe utwory i na pewno wrócę do ich autorów – uzupełnia uczennica. – Szkoła nie do końca zachęca mnie do czytania poezji ponieważ boję się, że coś źle zinterpretuję. Nie powinnam się tego obawiać, bo to jest moja interpretacja. Na warsztatach rozmawialiśmy na te tematy i nie bałam się powiedzieć, co myśleć o danym wierszu. Poznałam też wielu ciekawych autorów, których nie znałam. Moje czytanie poezji ograniczało się do tej pory do tego, co omawialiśmy w szkole – podkreśliła Anita Piekacz, z I LO w Kielcach.
Warsztaty "Z kulturą na Ty" zakładają podniesienie kompetencji kulturalnych poprzez obcowanie z poezją w różnych formach. Poezja jako istotny element kultury jest doskonałym pretekstem do inicjacji kulturowej.
– Kiedy myślałam o tym projekcie, przyszła mi do głowy myśl, że poezja, chociaż ważna, głęboka i refleksyjna, często w naszym życiu jest tylko na chwilę. Młodszym pokoleniom, poza nauką czy przygotowaniem do sprawdzianu, rzadko zdarza się sięgnąć po wiersze. Nie możemy obwiniać młodych ludzi za to, że tak jest, ale musimy szukać nowych środków wyrazu. Wymyśliłam sobie, że poezja ubrana we współczesny język, warsztaty aktorskie oraz sferę medialną, będzie czymś co młodzież kupi – wyjaśnia Aleksandra Niemczyk, współautorka projektu "Z kulturą na Ty". – Wydaje mi się, że trafiliśmy z tym pomysłem w dziesiątkę, ponieważ widzimy ogromne nim zainteresowanie. Odezwało się do nas zdecydowanie więcej szkół niż mieliśmy miejsc, co nas bardzo ucieszyło. To na pewno pokazuje, że takie projekty są potrzebne. Naszym celem jest przede wszystkim to, aby młody człowiek został odbiorcą poezji na dłużej niż 45 minut, czyli tyle, ile trwa godzina lekcyjna – dodaje współautorka pomysłu.
Warsztaty trwały trzy godziny, a ich efektem były prace pisemne wyrażające przemyślenia płynące z interpretacji wiersza. Projekt z "Kulturą na Ty" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
STRONA PROJEKTU Z KULTURĄ NA TY - KLIKNIJ
https://emkielce.pl/miasto/z-kultura-na-ty-w-radiu-em-kielce#sigProGalleria55cd407338