MIASTO
Wznowią śledztwo w sprawie Pogromu Kieleckiego
Świętokrzyskie Stowarzyszenie Kukiz’ 15 zwróciło się z wnioskiem do Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej o wznowienie śledztwa w sprawie Pogromu Żydów w Kielcach z dnia 4 lipca 1946 roku.
Magdalena Fogiel-Litwinek Prezes świętokrzyskiego Stowarzyszenia Kukiz’ 15 podczas konferencji prasowej przekazała wniosek o wznowienie śledztwa na ręce dr Doroty Koczwańskiej-Kality Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach. –Uzasadnieniem wniosku są nowe fakty, które pojawiły się podczas prac badawczych prowadzonych przez historyków IPNu, w szczególności dr Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego a także badania autorów szeregu publikacji dot. Pogromu w Kielcach oraz niedawno odtajnionych części akt Centralnego Archiwum Wojskowego – powiedziała Fogiel-Litwiniek.
Jak dodała nowe fakty wskazują na dużo większe zaangażowanie, niż dotychczas sądzono, oficerów NKWD w Pogromie. Niezbadana jest rola pojedynczych oficerów oraz grup wojskowych, w tym osoby majora Wasyla Markiewicza, Komendanta Miasta Kielce – dotychczas znanego pod imieniem Stanisław. Niezwykle ważne są także zeznania Stanisławy Gawlik, która powiedziała, że widziała szyfrogram zapowiadający wydarzenia z 4 lipca. –Z drugiej strony pojawia się publikacja Joanny Tokarskiej-Bakir, która w jednoznaczny sposób stwierdza, że nie było żadnej prowokacji, tylko, że był to efekt antysemityzmu Kielczan, Milicji i tłumu. Jak stwierdził dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki w tej publikacji było mnóstwo błędów, niedociągnięć i przekłamań. Ta książka odbiła się szerokim echem, jest bardzo krzywdząca dla Kielczan. Dlatego też składamy wniosek – tłumaczyła podczas konferencji Fogiel-Litwinek.
-Sprawa Pogromu ma nie tylko wymiar krajowy ale i międzynarodowy. To co w ostatnim czasie się stało, nowe publikacje i badania, skłaniają do tego aby przyjrzeć się tej sprawie wnikliwie jeszcze raz. Ostateczną decyzję w sprawie wznowienia śledztwa podejmie Prokurator IPN – powiedziała dr Dorota Koczwańska-Kalita Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.
W wyniku Pogromu Żydów z 1946 roku zginęło 37 Żydów, a 35 zostało rannych.