Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Wystawa z okazji miesiąca pamięci narodowej

środa, 04 kwietnia 2018 12:04 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Wystawa z okazji miesiąca pamięci narodowej
Wystawa z okazji miesiąca pamięci narodowej
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Kwiecień jest miesiącem pamięci narodowej. Z tej okazji Starostwo Powiatowe w Kielcach otworzyło wystawę pt. „II wojna światowa na Kielecczyźnie”. Została ona wypożyczona z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Na planszowej ekspozycji zaprezentowane zostały najważniejsze wydarzenia z okresu okupacji niemieckiej, udokumentowane fotografiami, mapami czy artykułami z ówczesnej prasy.

„Pamięć jest spoiwem każdej ludzkiej wspólnoty” - to słowa św. Jana Pawła II, które Starostwo Powiatowe przytacza przyłączając się do obchodów miesiąca pamięci narodowej. W tym czasie urząd zwraca uwagę na wydarzenia do jakich dochodziło podczas II wojny światowej na terenie Kielecczyzny. - To teren szczególnej aktywności zarówno naszych ówczesnych wrogów jak i Polskiego Państwa Podziemnego, partyzantów. O tym wszystkim opowiada wystawa, którą prezentujemy w Starostwie Powiatowym – mówi starosta Michał Godowski. - Przypomnę, że kwiecień to czas, kiedy na przestrzeni różnych wydarzeń historycznych nasza Ojczyzna przeżywała szczególnie trudne chwile. To choćby czas zbrodni katyńskiej – wskazuje starosta kielecki.

Wystawa pt. „II wojna światowa na Kielecczyźnie” przygotowana została przez pracowników Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, które jest oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej. Przy pomocy materiałów archiwalnych omawia okres wojny na terenie regionu. - Wystawa prezentuje ogrom informacji z tych trudnych sześciu lat. Od konspiracji, przez wywózki, eksterminacje po działalność dużych zgrupowania partyzanckie. W zasadzie każdy aspekt dotyczący kieleckiej wsi jest na tej wystawie prezentowany – mówi Janusz Kozera, kierownik michniowskiego mauzoleum.

Kielecczyzna została szczególnie naznaczona działaniami wojennymi. Trudno określić dokładną liczbę zabitych przez okupanta na tym terenie. Nie wszyscy zostali zewidencjonowani, nie o każdego upomniano się po wojnie. - Kielecczyzna, obok Lubelszczyzny, była bardzo aktywna w ruchu partyzanckim, w działalności konspiracyjnej w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Najlepiej świadczy o tym liczba pomników, które możemy znaleźć na wsiach w Górach Świętokrzyskich. Tam gdzie ludność cywilna pomagała żołnierzom PPP najczęściej dochodziło do represji ze strony niemieckiego okupanta – mówi dr Marek Jedynak z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa w Starostwie Powiatowym w Kielcach jest dostępna przez 3 miesiące. Wiele informacji o czasach wojennych publikują w internecie instytucje badające ten okres. Znajdziemy je np. na stronach straty.pl czy zapisyterroru.pl.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO