MIASTO
Wyróżnili młodych architektów
Najlepsze projekty dyplomowe studentów architektury na Politechnice Świętokrzyskiej zostały nagrodzone. Wyróżnienia przyznawały nie tylko władze uczelni, ale i prezydent Kielc czy przedstawiciele branży architektonicznej.
Organizatorów konkursu cieszy przede wszystkim wysoki poziom prac zgłaszanych do niego. – Mimo tego, iż kierunek architektura jest u nas stosunkowo młody, to stale się rozwija – powiedział profesor Marek Iwański, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury.
Zastępca prezydenta Kielc, Czesław Gruszewski zaznaczył, że prace wyróżnione przez włodarza miasta stanowią propozycję odpowiedzi na lokalne problemy. – Nie ukrywam, że te prace pokrywają się z naszymi ambicjami. Chcieliśmy zagospodarować osiedle Dąbrowa II oraz zrewitalizować tereny wokół Radostowej. Tu mamy gotowe odpowiedzi – zauważył Gruszewski.
Marlena Nowak, której praca została wyróżniona przez prezesa kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich postawiła na rewitalizację terenów poprzemysłowych i stworzenie w nich miejsca związanego z kulturą. – Tematem mojej pracy jest przestrzeń dialogu kultur w Tarnowie. To miasto, w którym spotyka się kultura polska między innymi z romską i żydowską. Projekt stanowi przełożenie tej nośnej dziś tematyki na architekturę. Cieszę się, że ta praca została wyróżniona nie tylko jako jej autorka. Mam nadzieję, że będzie ona początkiem dalszej drogi w relacjach kultury z architekturą – powiedziała absolwentka Politechniki.
Przyznający jej wyróżnienie Wojciech Gwizdak, prezes kieleckiego oddziału SARP pozytywnie oceniał również inne zgłaszane projekty. – Z roku na rok udaje się utrzymać wysoki poziom, a nasi studenci uczestniczą też w podobnym konkursie, ale na skalę całego kraju – zaznaczył.
Zwycięskie prace można oglądać w holu budynku „A” Politechniki Świętokrzyskiej.