MIASTO
WSH znika z mapy Kielc
Wyższa Szkoła Handlowa w Kielcach zostanie zlikwidowana. Niewielką przewagą głosów zdecydowali o tym założyciele uczelni. Aktualny pozostaje spór o przekazanie budynków szkoły w Kielcach i Tarnobrzegu Fundacji Więź Pokoleń.
Ryszard Długoszewski, udziałowiec Szkoły Zarządzania i Marketingu, która jest założycielem WSH decyzję o likwidacji argumentuje złą sytuacją finansową instytucji. - Studentów jest coraz mniej. Straty wynoszą około 150 tysięcy złotych miesięcznie – mówi Długoszewski i dodaje, że likwidacja pozwoli zabezpieczyć wypłaty pracowników, a następnie odprawy. Rektor uczelni, Jan Waluszewski nie zgadza się z twierdzeniem, że WSH ma kłopoty finansowe. Z podawanych przez niego danych wynika, że szkoła nie ma żadnych długów, a zgromadzone na kontach pieniądze pozwoliłyby na przetrwanie gorszych lat. - Mamy w zasadzie gotowy plan naprawczy – mówi. - Mamy zbyt dużą ilość obiektów, jak na liczbę studentów. Dlatego chcemy te obiekty przeznaczać na inną działalność edukacyjną – dodaje rektor.
Działająca przy uczelni Fundacja Więź Pokoleń przejęła budynki w Kielcach i Tarnobrzegu, w których prowadzona jest działalność edukacyjna. Zdaniem Długoszewskiego, jednego z głównych udziałowców w SziM, który był za likwidacją WSH, takie przekazanie majątku odbyło się wbrew prawu i na szkodę społeczną. Do sądu ma trafić wniosek o cofnięcie przekazania nieruchomości. Z kolei związani z Fundacją, między innymi jej prezes Jarosław Kusto i rektor WSH Jan Waluszewski, przekonani są, że tą darowizną nie naruszyli obowiązujących przepisów.
W WSH uczy się około 1200 studentów z czego 800 to studenci pierwszego i drugiego roku. Reszta będzie mogła się bronić w tym roku i tym samym spokojnie zakończyć studia. W związku z likwidacją uczelni zajęcia prowadzone będą do końca września tego roku. Do tego czasu żacy ostatnich roczników będą mogli obronić swoje prace licencjackie, inżynierskie czy magisterskie. Pozostali będą mogli kontynuować studia w innych uczelniach, do których zostaną skierowani.
Fundacja Więź Pokoleń ma plany wobec budynków, o które toczy się spór. Rektor uczelni mówi o założeniu nowej szkoły wyższej i prowadzeniu jej w tych nieruchomościach. W grę wchodzi też inne rozwiązanie - przejęcie innej szkoły, do której przeniesione zostałyby kierunki WSH.