MIASTO
Wojewódzka Biblioteka Publiczna zamknięta do 19 sierpnia. Placówka zmienia system informatyczny
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach zmienia system informatyczny i przez kilka dni będzie niedostępna dla czytelników. Wiąże się to z udziałem w projekcie realizowanym przez Bibliotekę Narodową, w którym oprócz kieleckiej książnicy, uczestniczą jeszcze Biblioteka Jagiellońska i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie.
Prace nad wprowadzaniem nowego oprogramowania rozpoczęły się w marcu, ale biblioteka funkcjonowała normalnie do czwartku, 8 sierpnia. Wczoraj rezerwowanie materiałów bibliotecznych w systemie Webmak, który funkcjonował przez ponad dziesięć lat, zostało zablokowane. Czytelnicy nie będą mogli korzystać ze zbiorów do 19 sierpnia. - Trwają prace polegające na implementacji oprogramowania Alma, które jest instalowane w dużych bibliotekach na całym świecie. Instalowaniem oprogramowania zajmuje się firma Exlibris. Przedsięwzięcie jest naprawdę duże, dlatego musieliśmy zamknąć bibliotekę na kilka dni. Ponownie zostanie otwarta 20 sierpnia - mówi Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. - Liczymy się jednak z tym, że kiedy uruchomimy nowe oprogramowanie może być konieczna jakaś korekta, bo przy tak dużym przedsięwzięciu mogą pojawić się jakieś błędy. Jednak od pewnego czasu prowadzimy szkolenia i dyskusje z przedstawicielami Biblioteki Narodowej i producentem oprogramowania po to, żeby się z nim zapoznać i wyeliminować ewentualne błędy - dodaje.
Czytelnicy, którzy będą korzystać z wypożyczalni po zmianie oprogramowania, będą musieli się na nowo zalogować w nowym oprogramowaniu. Instrukcję znajdą na stronie internetowej biblioteki. - Nowe oprogramowanie da bardzo duże i elastyczne możliwości korzystania z naszej placówki zarówno przez pracowników, jak i czytelników. Zmiana wiąże się też z nowym modelem opracowywania zbiorów i z nowym językiem informacyjno-wyszukiwawczym, który od pewnego czasu wprowadza Biblioteka Narodowa. To wszystko obejmuje cały kompleks spraw i zagadnień od momentu zakupu opracowania zbiorów do momentu ich udostępnienia. To jest dla nas bardzo ważne, bo otwieramy się ze zbiorami i biblioteką cyfrową na czytelnika w wymiarze całego kraju, jak i poza jego granicami - tłumaczy dyrektor Dąbrowski.
- W najbliższych dniach będziemy testować dane po migracji i domykać sprawy związane z konfiguracją zasad funkcjonowania tego programu, szczególnie z udostępnianiem zbiorów bibliotecznych. Ewentualne poprawki wprowadzimy 19 sierpnia i 20 zaczniemy już obsługiwać czytelników w nowym systemie. Stary system biblioteczny nie będzie już wykorzystywany przez czytelników, ale będą mogli korzystać z niego jeszcze pracownicy, którzy uzyskają możliwość dostępu np. do historii wypożyczeń - uzupełnia Michał Wawro, specjalista do spraw systemów informatycznych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.
Zmiana systemu informatycznego w bibliotece kieleckiej jest finansowana ze środków, które są przeznaczone przez Państwo na zmiany cyfrowe, w związku z tym placówka nie ponosi żadnych kosztów.