Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Super nowoczesny system już działa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Czytelnicy będą mieli łatwiej

czwartek, 22 sierpnia 2019 10:15 / Autor: Beata Kwieczko
Super nowoczesny system już działa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Czytelnicy będą mieli łatwiej
Super nowoczesny system już działa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Czytelnicy będą mieli łatwiej
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach od dwóch dni pracuje w nowym bibliotecznym systemie informatycznym Alma. - To zupełnie nowa jakość, która pozwala nam wejść na taki poziom, na jakim funkcjonuje Biblioteka Narodowa - mówi Andrzej Dąbrowski, dyrektor placówki.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w ubiegłym roku wygrała konkurs o włączenie do projektu OMNIS realizowanego przez Bibliotekę Narodową. W związku z tym wspólnie z Biblioteką Narodową, Biblioteką Jagiellońską i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Lublinie znalazła się w gronie czterech placówek, które wdrożyły zintegrowany system biblioteczny Alma. -

Jest to nowoczesny, działający w chmurze, kompleksowy system biblioteczny opracowany przez firmę Ex Libris w ścisłej współpracy z Boston College, Katolickim Uniwersytetem w Leuven, Princeton University Library oraz Purdue University Library. Alma jest ujednoliconym, elastycznym i komfortowym środowiskiem zarządzania zasobami bibliotecznymi. Jej praca jest oparta na procedurach zwiększających automatyzację procesów bibliotecznych, ograniczając lub eliminując potrzebę interwencji pracowników. System jest też stale rozwijany i aktualizowany - mówi Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

W związku z wdrażaniem nowego systemu, biblioteka była przez kilka dni zamknięta dla czytelników. Większość prac już została zakończona, ale - jak informuje dyrektor Dąbrowski - przejście na nowy system nie jest takie proste. - Przeniesienie go do biblioteki, która ma niemal półmilionowe zbiory i bazy bibliograficzne oraz obsługuje około 20 tysięcy czytelników w taki sposób, żeby wszystko funkcjonowało w drobnych detalach, musi być jeszcze przez jakiś czas dogrywane. System zafunkcjonował, pewne rzeczy jeszcze wymagają doszlifowania, ale liczyliśmy się z tym, bo nie da się, żeby przy tak dużej operacji zmiana systemu informatycznego odbyła się bez jakichkolwiek problemów - informuje Dąbrowski.

System Alma będzie integrował bibliotekę w Kielcach z innymi, które w przyszłości też będą w nim funkcjonowały. - Jeżeli chodzi o dostęp do zbiorów to będzie możliwość przeszukiwania ich we wszystkich placówkach. Z systemem Alma współpracuje wyszukiwarka Primo, która umożliwia proste lub zaawansowane, jednoczesne przeszukiwanie wszystkich baz danych, także bibliograficznych WBP w Kielcach, Świętokrzyskiej Biblioteki Cyfrowej oraz zasobów informacyjnych innych bibliotek zrzeszonych w konsorcjum - tłumaczy dyrektor Dąbrowski.

W komunikacji z czytelnikiem system Alma może wysyłać pocztą elektroniczną powiadomienia np. potwierdzenia wypożyczeń i zwrotów materiałów bibliotecznych, przypomnienia o zbliżającym się terminie zwrotu wypożyczonych egzemplarzy lub o przekroczeniu terminu zwrotu materiałów wypożyczonych ze zbiorów Biblioteki. Oprócz tego pozwala zalogowanym czytelnikom filtrować i zawężać wyniki wyszukiwania, zapisywać kwerendy w celu późniejszego wykorzystania, eksportować wyniki wyszukiwania do innych aplikacji, zapamiętywać ulubione pozycje, rezerwować tytuły ze zbiorów biblioteki, samodzielnie prolongować datę zwrotu wypożyczonych materiałów i składać propozycje zakupu tytułów do zbiorów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO