Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach w gronie najlepszych. System Alma uruchomiony oficjalnie

wtorek, 17 września 2019 13:44 / Autor: Beata Kwieczko
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach w gronie najlepszych. System Alma uruchomiony oficjalnie
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach w gronie najlepszych. System Alma uruchomiony oficjalnie
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach dołączyła do grona najlepszych bibliotek na świecie. Stało się to za sprawą nowego systemu informatycznego Alma, którego działanie zostało uroczyście zainaugurowane w obecności bibliotekarzy z Kielc i regionu. W spotkaniu wziął udział również  Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Wdrożenie nowego systemu bibliotecznego w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach to wynik udziału w konkursie o włączenie do projektu OMNIS realizowanego przez Bibliotekę Narodową. Dzięki niemu kielecka książnica wspólnie z Biblioteką Narodową, Biblioteką Jagiellońską i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Lublinie znalazła się w gronie czterech placówek, które wdrożyły zintegrowany system biblioteczny Alma.

- To najnowocześniejszy system wśród bibliotek, ma go Uniwersytet w Oksfordzie, Cambridge, Harvardzie, Bibliotek Narodowa i 1600 najlepszych bibliotek na świecie, a teraz dołącza do niego Biblioteka Wojewódzka w Kielcach. W Bibliotece Narodowej system działa znakomicie i czujemy, że mamy najlepsze narzędzie do przeszukiwania zbiorów, ale także do katalogowania. Dzięki temu nie gonimy zachodu i nowoczesnych narzędzi, tylko właśnie je mamy i polski użytkownik korzysta z tego samego systemu, co profesor na Harvardzie - mówi Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej system funkcjonuje od 20 sierpnia, a teraz jego działanie zostało zainaugurowane oficjalnie. - Był to okres, kiedy wdrożony system był doszlifowywany w różnych drobnych sprawach. Dziś chcieliśmy go uruchomić oficjalnie, żeby podkreślić wyjątkowość tego wydarzenia. Jest ono bardzo ważne nie tylko dla biblioteki, ale również dla Kielc i całego regionu - stwierdza Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Jakie udogodnienia czekają na użytkowników dzięki funkcjonowaniu nowego systemu? -  W tej samej chwili przeszukiwane są równolegle wszystkie zbiory biblioteki, zarówno cyfrowe, jak i te na półkach, użytkownicy dostają informację, w której z bibliotek mogą te zbiory znaleźć, a poza tym oprogramowanie opisuje procesy biblioteczne, funkcjonalizuje je i dostosowuje do potrzeb czytelników. Dzięki temu czytelnicy mogą np. otrzymać w trybie alarmowym informację, że książka, której poszukiwali, już jest w bibliotece, albo ostrzeżenie o tym, że zbliża sie termin zwrotu książki - wylicza dyrektor Dąbrowski.

Maciej Dziubecki, przedstawiciel firmy Ex Libris, producenta systemu Alma w Polsce podkreśla, że Alma jest systemem nowej generacji, który działa w chmurze. Co to oznacza dla biblioteki? - Wojewódzka Biblioteka Publiczna zawsze pracuje na najnowszej wersji Almy, bo co miesiąc jest nowe wydanie tego systemu. Tak funkcjonuje większość serwisów społecznościowych czy pocztowych, że zawsze mamy przez przeglądarkę dostęp do systemu. Bibliotekarze mogą pracować w systemie na dowolnym komputerze i urządzeniu mobilnym. Również użytkownik korzysta z katalogu, który jest przystosowany do urządzeń mobilnych - tłumaczy Maciej Dziubecki.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO