MIASTO
Wodociągi na starych fotografiach
Na kieleckim Rynku można oglądać wystawę "Wodociągi Kieleckie -Dziecko niepodległej Polski". Ekspozycja prezentuje reprodukcję archiwalnych fotografii z czasów II Rzeczpospolitej, obrazujących budowę i rozbudowę miejskiego systemu wodociągów i kanalizacji.
-Wodociągi Kieleckie wpisują się w świętowanie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. tak się składa, że w tym czasie powstawały również wodociągi. Chcieliśmy pokazać poprzez wystawę jak tworzyła się urbanistyka i warunki rozwojowe w wyniku przeprowadzenia inwestycji dotyczących sieci wodociągowej - podkreślił Henryk Milcarz prezes Wodociągów Kieleckich.
Po I wojnie światowej władze Kielc podjęły decyzję o budowie ujęć wody ze studni w Białogonie w okolicy dzisiejszej ulicy Siedmiu Źródeł. Wybór tego źródła był doskonały, co potwierdził w ekspertyzie z 1928 roku profesor Jan Piotr Lewiński.
-Już w 1535 roku biskup krakowski Piotr Tomicki poczynił starania aby rozpocząć budowę wodociągów, na wzór wodociągów krakowskich, niestety to się nie udało. Następne próby czyniono w XVII wieku, usiłowano wtedy wykorzystać do budowy rur galenę czyli rudy ołowiu. Pod koniec XIX wieku władze miasta poczyniły kolejne starania aby budować wodociągi i kanalizację, co również nie doszło do skutku. Ostatecznie pomysły te zostały sfinalizowane w końcu lat 20 XX wieku - mówił Jan Główka dyrektor Muzeum Historii Kielc.
Na wystawie można obejrzeć fotografie z budowy linii energetycznej zasilającej ujęcie wody na Białogonie, budowy nieistniejącej już oczyszczalni ścieków na Pakoszu czy otwarcia basenu leśnego w Kielcach, który przed wojną należał do wodociągowej spółki.
Wystawę można zwiedzać do 30 października.
https://emkielce.pl/miasto/wodociagi-na-starych-fotografiach#sigProGalleriaafc5e9e795