Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Wkrótce zakończy się renowacja zabytkowego kościoła w Białogonie

piątek, 25 listopada 2022 15:13 / Autor: Łukasz Czerwiak
Wkrótce zakończy się renowacja zabytkowego kościoła w Białogonie
Wkrótce zakończy się renowacja zabytkowego kościoła w Białogonie
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Przez lata drewniany kościół pw. Przemienia Pańskiego w Białogonie był świątynią parafialną. Po wybudowaniu nowego przybytku wiary, ten zabytkowy poddano całkowitemu remontowi.

W świątyni, która w Białogonie została wzniesiona w 1917 roku, prowadzone są prace budowlane i remontowo-konserwatorskie. Wymieniono już pokrycie dachowe. Zbudowany będzie również nowy ołtarz polowy. Tak jak przed stu laty, do pracy wzięli się górale.

– Ten kościółek maleńki, ale śliczny, pragnie przywołać nas do może dzisiaj zapomnianych wartości. Z jednej strony czas się tutaj zatrzymał, i to nie dlatego, że się nie starzejemy. Możemy w tym miejscu odleźć okruchy wieczności. W ostatnią niedzielę, gdy rozmawiałem z parafianami, że próbujemy odnowić tę świątynię, aby była piękna, doszedłem do zupełnie innego wniosku. Tak naprawdę to ona nas ratuje, bo dzięki niej jesteśmy bliżej nieba – tłumaczy ksiądz Stefan Radziszewski, proboszcz parafii w Białogonie.

Z kolei poseł Krzysztof Lipiec poinformował o „Polskim Ładzie dla kultury”. W ramach rządowego programu samorządy, na których terenie znajdują się zabytkowe budynki, będą mogły ubiegać się o rządowe fundusze.

gniatkowskaz

                                                              Fot. FB/KrzysztofLipiec

– Jak widzimy, obiekt wymagał pilnej interwencji i opieki konserwatorskiej. Za prośbą księdza profesora oraz wspólnoty parafialnej państwo udzieliło dużego wsparcia. Mam takie przekonanie, że to nie tylko wsparcie dla parafii, ale także dziedzictwa kulturowego. Przedwczoraj ogłoszono program rządowy, na mocy którego samorządy będą mogły odrestaurowywać swoje cenne budowle, ale również będą mogły udzielać dotacji dla gospodarzy zabytków. Duża część takich gmachów to obiekty sakralne – mówi poseł Krzysztof Lipiec.

– Dziękuję serdecznie księdzu Stefanowi Radziszewskiemu i posłowi Krzysztofowi Lipcowi za pomoc w zabieganiu o to ważne dofinansowanie. Cieszę się - jako radna i parafianka, że ta nasza perełka pięknieje i stanowi ważny punkt na Białogonie. Ma ona olbrzymią wartość sentymentalną. Przecież to tutaj modlili się nasi przodkowie i tutaj przyjmowali sakramenty – mówiła Marianna Noworycka-Gniatkowska, radna Prawa i Sprawiedliwości.

Działania remontowe prawie w całości finansowane są z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO