MIASTO
[WIZUALIZACJE] Będą uczyć zawodu na światowym poziomie
Na początku 2019 roku ruszy w Kielcach Centrum Kształcenia Praktycznego. Uczniowie oraz absolwenci szkół zawodowych będą mieli możliwość nauki na wysokiej jakości sprzęcie w nowoczesnych warunkach – Chcemy zerwać ze stereotypem, że szkoła zawodowa, to szkoła złego wyboru – podkreśla dyrektor CKP Dominik Kraska.
W placówce będą mogły kształcić się osoby zamierzające podjąć pracę w branżach metalowo-mechanicznej, informatycznej oraz elektrycznej i elektronicznej. Nauka będzie bezpłatna, ponieważ CKP zostanie objęty subwencją oświatową. - Jesteśmy usługodawcą dla szkół w systemie publicznych, czyli wszystkich tych , które chcą podnosić umiejętności. Obecnie podstawa programowa dzieli się na część praktyczną i teoretyczną. W części teoretycznej uczniowie odbywają naukę w szkołach, ale z racji tego, że placówki nie mają na tyle nowoczesnego wyposażenia będą ich kierować do Centrum Kształcenia Praktycznego na zajęcia praktyczne – tłumaczy Kraska.
A te będą prowadzone w doskonałych warunkach oraz pod okiem wyspecjalizowanej kadry. Obiekty CKP powstaną przy ul. Łódzkiej w rejonie salonu DEK MEBLE oraz elektrociepłowni. Na działce o powierzchni prawie trzech hektarów staną trzy połączone ze sobą budynki. W głównym zostaną rozlokowane pomieszczenia dydaktyczne oraz sala konferencyjna, w kolejnym będą sale do praktycznej nauki zawodu, natomiast trzeci obiekt przeznaczony będzie na pomieszczenia biurowe. Jednocześnie będzie się tam mogło kształcić nawet do 600 osób. – Chcemy być nowocześni. Człowiek, który porusza się ze smartfonem wejdzie do naszego budynku i zobaczy, że ta infrastruktura jest nowoczesna. Zobaczy urządzenia, które można spotkać u przedsiębiorców. Nowoczesne środowisko zachęca młodych ludzi. To jest bardzo istotne, żeby zerwać z tym stereotypem, że szkoła zawodowa jest szkoła złego wyboru. Młodzi ludzie mogą się bardzo szybko usamodzielnić mając zawód, a potem kontynuować naukę. To atrakcyjny kierunek, bo stanowiska pracy są dobrze płatne. Wynagrodzenie osób po szkole zawodowej jest często wyższe niż po szkole wyższej – dodaje dyrektor CKP.
Powstanie Centrum Kształcenia Praktycznego ma spowodować zatrzymanie młodych ludzi w regionie oraz powiększenie rynku pracy. – Przedsiębiorcy i inwestorzy mówią, że podstawowym problemem są ludzie. W przemyśle metalowym istniejące długi czas firmy drenują rynek, dlatego budowa CKP-u ma sens. Wzorujemy się na najlepszych na świecie. Wyszkolenie armii ludzi w przemyśle głównie metalowym to ogromny impuls w inwestowaniu przez firmy na naszych terenach. Dla nas wzorcem są Szwajcaria czy Dania. Nie chcemy otwierać drzwi, które dawno są już otwarte. Zapotrzebowanie jest dosyć duże dlatego myślę, że ludzie będą chcieli się tam kształcić – twierdzi prezydent Kielc, Wojciech Lubawski. – Centrum Kształcenia Praktycznego to pośrednik między pracodawcą a szkołą. Uczniowie lub osoby dorosłe stawiają pierwsze kroki w zawodzie. Pracodawca powinien uczestniczyć w tym procesie edukacji. CKP pozwala na to. Pracodawcy w całym regionie mówią, że brakuje im ludzi. Szkolnictwo zawodowe musi się rozwijać i taka inwestycja zdecydowanie w tym pomoże – uważa z kolei wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.
Centrum Kształcenia Praktycznego będzie kosztować ponad 44 miliony złotych. 85% kosztów ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Unii Europejskiej. Budowa obiektu ruszy tej jesieni.
https://emkielce.pl/miasto/wizualizacje-beda-uczyc-zawodu-na-swiatowym-poziomie#sigProGalleriaec98d5cf6b