MIASTO
Wielka przebudowa Teatru im. Stefana Żeromskiego
Zakończył się kolejny etap prac związanych z projektem przebudowy Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Część północna i wschodnia budynku zostanie poddana rozbiórce i odtworzona w nowej postaci. Duża scena zostanie nieco obniżona i doposażona w rozwiązania technologii teatru, bez których tego typu nowoczesna instytucja nie może się obyć. Znacznie poprawi się także komfort oglądania spektakli oraz ogólne bezpieczeństwo budynku.
-Część południowa i zachodnia budynku, będzie zachowana w obecnej formie ponieważ są to obiekty wpisane do rejestru zabytków, natomiast część północna i wschodnia ulegnie rozbiórce i odtworzeniu w nowej postaci. W budynku zamierzamy poprawić bezpieczeństwo. Wymienione zostaną wszystkie instalacje elektryczne, sanitarne oraz teletechniczne. Będzie wprowadzony system wentylacji i klimatyzacja - mówiła Monika Lemańska z pracowni WXC, która realizuje projekt przebudowy.
Dzięki wyburzeniu dwóch oficyn, udało się zaprojektować dwie kondygnacje podziemne. Na poziomie minus dwa będzie się znajdował magazyn do składowania dekoracji, część techniczna oraz zespół studyjny. Na kondygnacji minus jeden, zostanie wprowadzone zaplecze małej sceny z garderobami, zaplecza socjalne oraz pomieszczenia techniczne.
-Na parterze nastąpi duża zmiana w części frontowej. Tworzymy duże przebicia między strefą wejściową, a kawiarnią, która tam powstanie, pojawi się również winda i szatnia. Kasy będą dostępne bezpośrednio z ulicy Sienkiewicza. W tej części pojawi się foyer małej sceny i nowoczesna mała scena - opowiada Lemańska.
Największe zmiany nastąpią w przestrzeni dużej sceny. Pojawią sie trzy zapadnie sceniczne, w tym zapadnia, którą mogą poruszać się aktorzy. Nowością będzie scena mobilna z funkcją obrotową. Pomieszczenie zostanie również przystosowana dla widzów niepełnosprawnych. Wprowadzony zostanie system audiodeksrypcji - opisu werbalnego, tego co będzie działo się na scenie.
Architekci po przeprowadzeniu szeregu badań dotarli do pierwotnego koloru elewacji, który zostanie odtworzony. Przywrócone zostaną także historyczne pierwotne postacie muz oraz attyki zwieńczone paterami.
Istotne zmiany szykują się od strony dziedzińca, który zostanie gruntownie wyremontowany. Płytę tego niewielkiego placu ozdobi kamienna mozaika. Natomiast w północno-wschodniej części kamienicy powstanie nowa mała scena. Zwycięska praca koncepcyjna zakłada, że jej ściana od strony podwórka będzie otwierana. W ten sposób tworzona byłaby scena letnia.
-Projekt w pełni spełnia nasze oczekiwania, które były bardzo szerokie. Dzięki przebudowie teatr będzie funkcjonował w jednym miejscu, nie będziemy musieli wynajmować magazynów w innych częściach miasta. Przechodzimy z XIX wieku do XXI, udało się to wszystko połączyć z wymogami konserwatora zabytków - podkreślił Michał Kotański, dyrektor teatru.
W czasie remontu aktorzy nie będą mogli występować na scenie przy ulicy Sienkiewicza. Wszystkich pracowników czeka wielka przeprowadzka na scenę Wojewódzkiego Domu Kultury.
Budowa zostanie rozpoczęta w przyszłym roku. Szacowany koszt inwestycji to ponad 70 milionów złotych.
https://emkielce.pl/miasto/wielka-przebudowa-teatru-im-stefana-zeromskiego#sigProGalleriad8049c2734