MIASTO
„ Wieje jak na dworcu”. Wkrótce w Kielcach odbędzie się „Festiwal wiatru”
„Pokaz mody zwiewnej”, festyny i pikniki rodzinne, koncert zespołu „Letni”, warsztaty, to tylko jedne z wielu atrakcji jakie czekają na mieszkańców Kielc, a także turystów podczas I ”Festiwalu Wiatru”.
Celem festiwalu jest nie tylko zaangażowanie mieszkańców w życie miasta, ale także jego promocja.
– Jest to bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Przez te wszystkie dni w Kielcach będzie się działo bardzo dużo. Oprócz atrakcji na mieszkańców czeka wiele konkursów, a nawet zawody sportowe. „Festiwal Wiatru” jest formą integracji naszego społeczeństwa, a przy okazji będzie to świetna promocja naszego miasta. Bardzo serdecznie wszystkich zapraszam, bo naprawdę warto – mówił Bogdan Wenta, prezydent Kielc.
Motywem przewodnim wydarzenia, jak sama nazwa wskazuje, jest wiatr.
– Pomysł na „Festiwal Wiatru” był dość prosty. Chcemy pokazać, jak z dystansem traktujemy sławne już powiedzenie o Kielcach „wieje jak na dworcu”. Ma ono negatywny wydźwięk, a my chcemy obrócić to w coś pozytywnego. Festiwal wiatru na pewno będzie się rozwijał, każda grupa wiekowa znajdzie tam coś dla siebie. Myślę, że to wydarzenie na stałe osadzi się w Kielcach i będzie udaną promocją miasta – mówi Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej kieleckiego ratusza.
Festiwal rozpocznie się pokazem mody, kolekcji utalentowanej, kieleckiej projektantki Ewy Łukawskiej, o godzinie 17 na Dworcu Autobusowym. Następnie zaplanowany jest wernisaż wystawy fotografii „Wiatr i inne żywioły”, przygotowany przez BWA Edukacja, a na koniec można będzie posłuchać fragmentów utworów dotyczących wiatru w literaturze, które będą prezentowane w oprawie muzycznej w Mediatece.
– Łącznie odbędzie się 30 imprez, w tym między innymi pięć pikników rodzinnych, gdzie na mieszkańców będą czekać dmuchańce, występy, wata cukrowa, a także bezpłatny grill i inne przekąski. Ponadto odbędą się również koncerty, podczas których wystąpi zespół „Letni”, będą warsztaty malarstwa i plastyczne organizowane przez Dom Kultury Zameczek i Ośrodek kultury Ziemowit, zaplanowana jest też gra terenowa o charakterze geocachingu pod hasłem „Wietrzna Gra”– dodaje Iwona Sabat, kierownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą.
Politechnika Świętokrzyska zaprezentuje „ Kielecka Mapa Wiatrów”.
– Mapa wiatrów w Kielcach jest potrzebna, chociażby ze względu na określenie wietrzności w różnych punktach miasta, pod uwagę są także brane kwestie urbanistyczne, w tej chwili zabudowa w centrum Kielc i w okolicach powoduje zaburzenie wietrzności. Stąd ta mapa, która będzie służyła nie tylko celom dydaktycznym, ale również będzie przydatna w budownictwie i planowaniu – wyjaśnia prof. Jerzy Piotrowski, przedstawiciel Politechniki Świętokrzyskiej.
"Festiwal Wiatru" potrwa od 18 do 26 września. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta.