Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Wiceprzewodnicząca RM straci stanowisko? Będzie wniosek o jej odwołanie

środa, 17 czerwca 2020 18:47 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Jak dowiedziało się nieoficjalnie Radio eM Kielce na dzisiejszej (czwartkowej)  sesji Rady Miasta radni Prawa i Sprawiedliwości złożą wniosek o odwołanie Katarzyny Zapały z funkcji wiceprzewodniczącej RM. Przypomnijmy, że radna usłyszała tydzień temu zarzuty prokuratorskie przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego.

Wcześniej radna zawiesiła członkostwo w Platformie Obywatelskiej. Zarzuty ciążące na Katarzynie Zapale dotyczą lobbowania na rzecz bezprzetargowej sprzedaży działki dla jednego z przedsiębiorców. Sama radna nie przyznaje się do winy.

Podczas jutrzejszej sesji radni PiS będą chcieli odwołać radną z funkcji wiceprzewodniczącej. Jeśli punkt zostanie włączony do porządku obrad, wówczas Rada Miasta zdecyduje, czy Katarzyna Zapała odejdzie z zajmowanego stanowiska. W 25-osobowej radzie klub Prawa i Sprawiedliwości dysponuje 11 głosami co oznacza, że do poparcia wniosku potrzebne są jeszcze głosy dwóch radnych.

Okazuje się jednak, że sama procedura głosowania może przysporzyć sporo problemów. Jutrzejsza sesja odbywać się będzie bowiem w formie zdalnej, co utrudnia przeprowadzenie tajnego głosowania, które jest wymagane przy tego typu wnioskach.

– Takie sytuacje miały już miejsce w Polsce. Jeden z wariantów polega na tym, że komisja skrutacyjna jeździ z urną do radnych, aby ci mogli oddać głos. W innym przypadku urna wystawiana jest przed urząd, a radni przyjeżdżają, żeby zagłosować – mówi przewodniczący Rady Miasta Kamil Suchański. Co ciekawe, cała procedura musiałaby być transmitowana w internecie.

Czwartkowa sesja Rady Miasta rozpocznie się o godzinie 9 i będzie transmitowana na stronie http://www.um.kielce.pl/ .

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO