MIASTO
Wiceminister Tombarkiewicz o sieci szpitali: Liczę, że będzie to dobra zmiana
Od 1 października w całej Polsce zacznie funkcjonować tzw. „sieć szpitali”. Zgodnie z zapowiedzią wieceministra Marka Tombarkiewicza, w Świętokrzyskiem niemal wszystkie szpitale zostaną do niej włączone. – Kwestią do potwierdzenia jest jeszcze jedynie szpital „Górka” w Busku. Natomiast wszystkie pozostałe szpitale mogą czuć się bezpiecznie – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
I choć były obawy, że do sieci nie zostanie włączony szpital w Kazimierzy Wielkiej, to ostatecznie i on został wpisany na listę. – Projekt mówiący o wprowadzeniu sieci szpitali został zmieniony na korzyść szpitali. Kryteria zostały dostosowane do właśnie takich sytuacji lokalnych jak ta, gdzie jedyny szpital w powiecie mógłby nie wejść do sieci. Bo to jest bardzo ważne, żeby nawet taka placówka z jednym oddziałem mogła funkcjonować – powiedział wiceminister.
W ramach sieci szpitale zostaną podzielone na trzy grupy: pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia, oraz cztery poziomy specjalistyczne: szpitale pediatryczne, onkologiczne, pulmonologiczne, ogólnopolskie. Przypisanie lecznicy do danej grupy będzie zależało od liczby oddziałów, którymi dysponuje. Od tego z kolei będzie uzależniony sposób finansowania placówki. W regionie świętokrzyskim do szpitali podstawowych będą zaliczać się placówki między innymi w Jędrzejowie, Opatowie, w Pińczowie, i Chmielniku. Szpitalami drugiego stopnia będą lecznice: w Końskich, Starachowicach i Ostrowcu Świętokrzyskim. Z kolei trzeciego stopnia Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach oraz szpital w Sandomierzu. Dokładna lista szpitali z przypisaniem do odpowiedniego poziomu, zostanie opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia najpóźniej 27 czerwca.
Według wiceministra Tombarkiewicza nadchodzące zmiany będą pozytywne zarówno dla szpitali, jak i dla samych pacjentów. - Przede wszystkim będzie więcej pieniędzy dla większości szpitali. A więc i lepsza jakość leczenia. Pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę poszpitalną. Do tej pory, przeważnie było tak, że po hospitalizacji pacjent był pozostawiony sam sobie. Wychodząc ze szpitala dostawał skierowanie i sam musiał szukać poradni specjalistycznej. My dążymy do tego, żeby w momencie wyjścia ze szpitala pacjent miał już wyznaczony termin w poradni specjalistycznej. Jeżeli będzie wymagał to będzie miał zapewnioną także rehabilitację poszpitalną – zapewniał wiceminister.
Sieć szpitali ma zacząć obowiązywać od 1 października br.