Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Wiceminister Marcin Ociepa spotkał się ze studentami Politechniki Świętokrzyskiej

czwartek, 08 grudnia 2022 14:43 / Autor: Łukasz Czerwiak
Wiceminister Marcin Ociepa spotkał się ze studentami Politechniki Świętokrzyskiej
Wiceminister Marcin Ociepa spotkał się ze studentami Politechniki Świętokrzyskiej
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Ósmego grudnia, w auli Politechniki Świętokrzyskiej, Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej wygłosił prelekcję. Podjął temat rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Wykład, który wygłosił do zgromadzonych w auli przedstawicieli władzy państwowej i samorządowej, studentów oraz uczniów nosił tytuł: „Świat od nowa – wnioski z rosyjskiej agresji na Ukrainę dla polskiej polityki zagranicznej i obronnej”.

– Sprawa jest bardzo poważna. Punktem odniesienia jest wojna za naszą wschodnią granicą i teza, że ona wszystko zmieniła. Trudno oceniać skutki, ponieważ jeszcze trwa, ale pewien proces jest nieodwracalny. Warto tym zmianom się przyjrzeć i pomyśleć o przyszłości – tłumaczy Marcin Ociepa.

Prelegent podkreślił również, że z upływem czasu inaczej będziemy postrzegać tę sytuację.

– W naszym przypadku sprawa dotyczy wojny u naszego sąsiada. Nie jest to już refleksja o wojnie, która była kilkadziesiąt lat temu, tak jak wspominamy m.in. II wojnę światową. Dzisiaj wypowiadając to słowo kojarzymy je tylko z sytuacją w Ukrainie, a jeszcze rok temu było inaczej – uzupełnia.

Wiceminister poruszył także część zagadnień na antenie Radia eM Kielce, w rozmowie z Katarzyną Bernat. TUTAJ możesz posłuchać całej rozmowy.

Obecny był także senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej. Zauważa, że w miejsce sprzętu, który Polska przekazała Ukrainie sprawnie zostały podpisane kontrakty zbrojeniowe.

– Jesteśmy w trakcie dyskusji nad przyszłorocznym budżetem państwa. Niezwykle ważnym jego segmentem są siły zbrojne. W tym roku na nie wydaliśmy blisko 52 miliardy złotych. W przyszłym roku planujemy środki w wysokości 97 miliardów – mówi.

W wydarzeniu wzięli udział także senator Krzysztof Słoń, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski oraz wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO