Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Weź pod lupę swoją skórę!

niedziela, 08 października 2023 16:54 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Weź pod lupę swoją skórę!
Weź pod lupę swoją skórę!
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Wzrasta liczba chorych na złośliwe nowotwory skóry. Najczęściej spotykanym typem, ale też stanowiącym najmniejsze zagrożenie dla życia jest rak podstawnokomórkowy.  Z kolei rzadszym nowotworem, ale jednak najbardziej niebezpiecznym jest czerniak. Specjaliści apelują: Dbajcie o swoją skórę i chrońcie ją, ale też systematycznie się badajcie!

Jak wynika z danych Świętokrzyskiego Biura Rejestracji Nowotworów, w 2020 r. (są to najnowsze wyniki), w woj. świętokrzyskim na czerniaka zachorowało 125 osób, 64 z nich zmarło. Na inne złośliwe nowotwory skóry zachorowały 363 osoby, zmarło 18.

Jak podkreśla lek. Sylwia Cyran- Stemplewska, specjalistka dermatologii i wenerologii, charakterystycznym objawem, który świadczy o możliwym rozwoju nowotworu są widoczne zmiany na skórze.

- Oczywiście nie każda zmiana oznacza coś niepokojącego. Zawsze warto udać się do dermatologa, który ją oceni i wskaże dalsze postępowanie. Często wystarczy obserwacja – mówi lekarka.

Czym zatem charakteryzuje się rak podstawnokomórkowy?

- W tym przypadku zmiany są dość mało charakterystyczne, bo pozbawione typowego ciemnego zabarwienia: mogą być pokryte strupkami, okresowo goić się i nawracać.  Najczęściej mają postać jasnoróżowych guzków, które bardzo wolno rosną. Zmiany zwykle pojawiają się na tych częściach ciała, które są wystawiane na słońce, czyli najczęściej na twarzy, szyi oraz na grzbietach rąk – opisuje specjalistka.

Dobrą wiadomością jest to, że ten typ nowotworu wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny.  Według statystyk, tylko 3 % zachorowań na nowotwór podstawnokomórkowy kończy się śmiercią. 

Groźnym przeciwnikiem jest czerniak

Najrzadszym nowotworem jest czerniak. Jest on jednocześnie najbardziej niebezpieczny.

- Niestety i on pojawia się coraz częściej, nawet u młodych osób. Zwykle objawia się pod postacią nowej zmiany, ale może przekształcić się także ze znamienia istniejącego wcześniej. Cechą charakterystyczną czerniaka jest asymetryczność, czyli  nieregularny kształt , wielokolorowość i nierówne brzegi zmiany. Dodatkowo może ona krwawić i swędzieć -  tłumaczy specjalistka.

Warto pamiętać także, że czerniak może pojawić się wszędzie, nawet pod paznokciem.

Filtry przez cały rok!

Oprócz czynników genetycznych, na rozwój nowotworów wpływ mają także inne uwarunkowania. W przypadku skóry, najbardziej szkodliwe jest promieniowanie słoneczne zawierające niewidzialne promienie ultrafioletowe (UV).

-  W naszej populacji wiele osób ma jasną skórę, która opala się na czerwono. Lubimy wyjeżdżać w egzotyczne kraje, gdzie intensywność  promieniowania jest bardzo duża. Nie zapominajmy zatem o kremach z filtrem, najlepiej z blokerem 50+. Ważne jest, by był to krem z ochroną zarówno przed promieniami UVB, jak i UVA, ale także przed światłem widzialnym. Dzieci warto dodatkowo ubierać w specjalne ubrania, wykonane z tkanin zawierających filtry UV. Na rynku mamy obecnie bardzo duży wybór – wystarczy tylko poszukać w sklepach internetowych- dodaje dermatolog.

Ważne: kremów z filtrem powinniśmy używać przez cały rok.

- Przypominam również, że ich działanie po rozsmarowaniu na skórze utrzymuje się od 3 do 4 godzin. Po tym czasie czynność należy powtórzyć – dodaje specjalistka.

Dermatolog przynajmniej raz w roku, samocena codziennie!

Pamiętajmy również o systematycznych wizytach u dermatologa, który oceni nasze znamiona dermatoskopem.

- Jak najczęściej oglądajmy też swoje ciało. Sprawdzona  zasada, którą możemy się kierować podczas oceny naszych znamion to kryteria oceny określane jako ABCDE. Każda z liter odpowiada cesze, która powinna wzbudzić naszą czujność:  A – znamię jest asymetryczne, czyli ma inny kształt niż kolisty lub owalny; B – brzegi są nierówne, a zmiana nie odcina się wyraźnie od skóry; C – oznacza kolor: groźne zmiany najczęściej są czerwone, czarne lub wielobarwne; D – znamię ma ponad 6 mm średnicy oraz  E – ewolucja -znamię szybko się zmienia– podpowiada Sylwia Cyran – Stemplewska.

Bądźmy zatem czujni!

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO