MIASTO
W ślad za Gdańskiem… Kielce opracują Standard Ulicy Miejskiej
Jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził. Kielce podejmują jednak rękawice i chcą opracować Standard Ulicy Miejskiej. W dokumencie mają znaleźć się wytyczne dotyczące kompleksowego urządzania, projektowania i budowania infrastruktury drogowej w mieście.
Nad dokumentem będą pracować przede wszystkim urzędnicy z różnych wydziałów. Jednak, jak zaznacza wiceprezydent Agata Wojda, głos otrzymają również mieszkańcy – rowerzyści, piesi, kierowcy, osoby troszczące się o środowisko i każdy, kto będzie chciał dodać swoje „trzy grosze”.
- Przystępujemy do prac nad Standardami Ulicy Miejskiej. To strategiczny dokument, który będzie mówił o kompleksowym urządzaniu ulic w zakresie ich projektowania i tworzenia. Ten dokument od niedawna funkcjonuje w Gdańsku i zawiera kilka istotnych elementów – interesy pieszych, komunikacji publicznej, ruchu rowerowego, kierowców oraz zielonej przestrzeni publicznej. Zaznaczam jednak, że nie powstanie on z dnia na dzień. Jego opracowanie zajęło władzom Gdańska dwa lata. Toteż należy się uzbroić w cierpliwość. W końcu to dokument interdyscyplinarny, który zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym – tłumaczy Wojda.
Pomysł to przede wszystkim krok w stronę utworzenia sprawnej infrastruktury rowerowej w Kielcach, która jednocześnie nie będzie kolidować z interesami kierowców, pieszych czy dobrem środowiska.
- Mamy świadomość, że jazda na rowerze to nie tylko zabawa i rekreacja. Bardzo się cieszymy, że rower w Kielcach stał się także alternatywnym środkiem transportu. Coraz więcej osób traktuje go jako możliwość sprawnego, bezpiecznego, łatwego dojazdu do pracy czy szkoły. Chcielibyśmy, żeby ta sytuacja się rozwijała. Oczywiście, żeby to było możliwe potrzebne są działania także na poziomie Urzędu Miasta, które tworzą infrastrukturę rowerową coraz bardziej dostępną i powszechną – zauważa wiceprezydent Wojda.
Na tym jednak nie koniec dobrych wiadomości dla wszystkich fanów dwóch kółek. Bowiem Kielce po raz kolejny zawalczą o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy pobrać bezpłatną aplikację „Aktywne Miasta”, zarejestrować się, a następnie wybrać miasto, dla którego chce się kręcić kilometry. Na najbardziej zapalonych cyklistów czekają nagrody, a na najaktywniejsze miasto puchar i stacje naprawy rowerów. Zabawa rozpocznie się 1 czerwca.