MIASTO
W Kielcach trwa Europejski Parlament Wiejski
Od 12 do 15 września w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbywa się V edycja Europejskiego Parlamentu Wiejskiego. Do Kielc przyjechało ponad 250 przedstawicieli europejskich instytucji dbających o wiejskie tereny.
Celem Parlamentu Wiejskiego jest działanie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. W spotkaniach biorą udział specjaliści z niemal 40 krajów. Do tej pory Europejski Parlament Wiejski odbywał się w czterech krajach: Belgii, Austrii, Holandii oraz Hiszpanii.
– Ruch parlamentu wiejskiego rozpoczął się 30 lat temu w Szwecji, gdzie mieszkańcy odległych terenów czuli, że o nich zapomniano. Stworzyli zgromadzenie „Cała Szwecja powinna żyć”. Po 15 latach stwierdzili, że takie ruchy mogą istnieć także w innych krajach. W ostatnich latach doszli do wniosku, że skoro im się to udało w kilku państwach, to zaczną działać na poziomie unijnym – mówi Paweł Krzeczunowicz, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, oddział warszawski.
We wtorek, 13 września, odbyły się wizyty studyjne, podczas których uczestnicy poznali nie tylko bogactwo tradycyjnych, świętokrzyskich potraw, ale także zobaczyli piękno kulturalne miejscowości naszego województwa. Oprócz tego zorganizowano panele dyskusyjne na temat projektów związanych z ochroną środowiska oraz podjęto temat funkcjonowania inteligentnych wiosek.
– Do tej pory dojechało już ponad 250 osób, ale dotrze więcej, ponieważ kulminacja jeszcze przed nami. Do Kielc przyjeżdżają pracownicy Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele rządu nie tylko polskiego, ale także ministrowie rolnictwa czy rozwoju wsi z różnych państw. Dzięki temu spotkaniu, w tym międzynarodowym towarzystwie, specjaliści wymieniają się swoimi spostrzeżeniami na temat potrzeb, jakie mają mieszkańcy obszarów wiejskich – dodaje Paweł Krzeczunowicz.
Na środę organizatorzy zaplanowali warsztaty tematyczne oraz panel dyskusyjny poświęcone przyszłości obszarów wiejskich w Europie. Uczestnicy spotkań będą debatować m.in. o: przyszłości inteligentnych wsi, technologiach stosowanych na obszarach wiejskich oraz turystyce.