Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

W Kielcach startuje 16. edycja kampanii „Biała wstążka”

środa, 23 listopada 2022 13:49 / Autor: Weronika Karyś
W Kielcach startuje 16. edycja kampanii „Biała wstążka”
W Kielcach startuje 16. edycja kampanii „Biała wstążka”
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Osoby dotknięte przemocą nie są pozostawione same sobie. Od wielu lat wspiera je chociażby Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach, który już po raz szesnasty włącza się w kampanię społeczną „Biała wstążka”. Całość pod hasłem „Razem przeciwko przemocy w rodzinie”.

Kampania „Białej wstążki” jest organizowana w ponad 50 krajach na całym świecie. W Kielcach rozpocznie się 25 listopada i potrwa do 10 grudnia.

– Jej celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców Kielc na temat zjawiska przemocy. Głównym symbolem kampanii jest biała wstążka, która oznacza sprzeciw wobec przemocy w rodzinie. Ambasadorami kampanii są mężczyźni, których zadaniem jest pokazywanie innym mężczyznom, że ich rolą nie jest stosowanie przemocy, a wspieranie i chronienie bliskich – mówi Grażyna Pisarczyk, kierownik specjalistycznego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie MOPR Kielce.

Całość potrwa szesnaście dni. Te zostały po brzegi wypełnione przeróżnymi spotkaniami, warsztatami oraz rozmowami, w które oprócz terapeutów i psychologów bardzo mocno angażują się również władze wojewódzkie, nauczyciele, lekarze oraz policjanci.

– Wydarzenia tak naprawdę już się toczą, gdyż od 1 listopada uczestniczyliśmy w międzynarodowej kampanii przeciw krzywdzeniu dzieci. Kampania „Białej wstążki” jest więc kontynuacją tych działań. W ramach inicjatywy realizujemy takie projekty jak chociażby „Szkoła dla rodziców”, mamy dyżury na telefonach zaufania, a w naszych placówkach są dostępni specjaliści. W ramach „Białej wstążki” w tym roku zostanie m.in. organizowana super wizja dla profesjonalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, szereg szkoleń wzmacniających kompetencje osób współpracujących z ofiarami przemocy. Nie zabraknie też zajęć profilaktycznych dla dzieci i młodzieży – wylicza Pisarczyk.

Jak dużym problemem jest przemoc w Kielcach?

– Trudno to zmierzyć. Zawsze widzimy tylko czubek góry lodowej, bo przecież nie każda osoba dotknięta przemocą zgłasza się do nas i nie każdy agresor ma założoną niebieską kartę. Jednak patrząc na statystyki dotyczące niebieskiej karty wnioskujemy, że w Kielcach problem utrzymuje się od lat na niezmienionym poziomie. Obecnie mamy około sześciuset wszczętych procedur – informuje kierownik.

Przy okazji kampanii przypominamy, że w Kielcach funkcjonują dwa całodobowe telefony zaufania: 195 13 i 195 25.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO