MIASTO
W Kielcach podsumowano funkcjonowanie pakietu onkologicznego
W Kielcach trwa II Ogólnopolska Konferencja pn.: „Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej”. Podczas spotkania podsumowano między innymi funkcjonowanie pakietu onkologicznego. Zdaniem niektórych ekspertów przyczynił się on do pogorszenia sytuacji finansowej szpitali.
Pakiet onkologiczny został wprowadzony 1 stycznia 2015 roku. Ma on pomagać w szybkim leczeniu i diagnostyce pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej. Nie zawsze to się jednak udaje. W dodatku, po dokładnej analizie okazało się, że wprowadzenie pakietu przyczyniło się do pogłębienia strat finansowych placówek medycznych. – Przeanalizowaliśmy jak się zmienił nasz wynik finansowy i rentowność naszej pracy na przestrzeni ostatnich kilku lat. Porównaliśmy okres sprzed i po wprowadzeniu pakietu onkologicznego. I o ile w 2014 roku mieliśmy około 200 mln straty to wprowadzenie pakietu onkologicznego pogłębiło tę stratę i teraz sięga ona blisko pół miliarda – powiedział profesor Adam Maciejczyk – dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii oraz prezes Ogólnopolskiego Zrzeszenia Centrów i Instytutów Onkologii. Głównym powodem pogłębienia strat finansowych była zła wycena świadczeń medycznych. - Zwiększyła się liczba pacjentów, a nie zwiększono finansowania. Tuż przed wprowadzeniem pakietu dokonano zmiany wyceny części procedur onkologicznych. Dotyczy to głównie hospitalizacji pacjentów do radioterapii i chemioterapii. W pierwszym przypadku wycena została obniżona o ponad 60%, a w chemioterapii powyżej 30% - uzupełnił.
Profesor chwalił natomiast funkcjonowanie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Jego zdaniem jest to jedna z najlepszych w Polsce placówek zajmująca się opieką onkologiczną.
Ogólnopolska konferencja zakończy się jutro. Gościem jutrzejszego spotkania będzie Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia.