MIASTO
W Kielcach będą drukowali płody w 3D!
Co łączy Kielecki Park Technologiczny oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach? Dzięki współpracy obu instytucji powstał unikalny w skali kraju projekt drukowania modeli płodu w 3D. Przyszłe mamy, jeszcze przed porodem, będą mogły dotknąć swojego dziecka.– To przekraczanie pewnych granic – mówi dr hab. nauk medycznych Wojciech Rokita, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii WSZ.
Takie działania nie byłyby możliwe gdyby nie jedna z najnowocześniejszych na świecie drukarek 3D należąca do Kieleckiego Parku Technologicznego oraz najwyższej klasy aparat ultrasonograficzny używany przez Wojewódzki Szpital Zespolony.
Model płodu w formacie wydruku trójwymiarowego będzie dawał możliwość odczuć sensorycznych dla pacjentek, co może przełożyć się w budowanie więzi pomiędzy przyszłymi matkami a dziećmi. Jednak przede wszystkim ma służyć do tłumaczenia rodzicom na czym polegają ewentualne nieprawidłowości czy schorzenia u płodu. Może też okazać się pomocne do zaplanowania odpowiedniego leczenia. Dodatkowo daje także szansę tworzenia modeli edukacyjnych dla studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. – Stworzenie tych modeli na tak wysokiej klasy drukarce 3D nie byłoby możliwe gdyby nie nowoczesny aparat ultrasonograficzny, który posiada Wojewódzki Szpital Zespolony oraz pierwsza w regionie i dopiero jedenasta w Polsce pracownia diagnostyki prenatalnej i echokardiografii płodowej. Dzięki temu, że ten aparat jest w naszym wyposażeniu pacjentki nie muszą jeździć na specjalistyczne badania poza teren naszego województwa, co więcej staliśmy się ośrodkiem, do którego przyjeżdżają pacjentki z regionu podkarpackiego czy małopolskiego – tłumaczy Rokita.
Wydruki trzech płodów pokazano w poniedziałek w Kieleckim Parku Technologicznym. Pierwszy model to 12-tygodniowy płód z nieprawidłowością przedniej ściany brzucha z przepukliną pępkową. Drugi był odwzorowaniem prawidłowo zbudowanej twarzoczaszki, natomiast trzeci to wydruk płodu z zespołem Aperta. – Niektórzy mogą zapytać po co drukować w 3D skoro jest USG. Trzeba mieć świadomość, że obraz USG to nie jest zdjęcie płodu w łonie matki tylko zobrazowanie odbitych ultradźwięków. Dzięki współpracy z firmą Neurosoft wprowadziliśmy takie oprogramowanie, które eliminuje to czego nie chcemy wydrukować, a koncentruje się na tym co nas interesuje. To przekraczanie pewnych granic – dodaje Rokita.
- Bardzo się cieszmy, że możemy współpracować ze specjalistami z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Sprzęt w który wyposażone jest Centrum Druku 3D może być wykorzystany w bardzo wielu dziedzinach, medycyna jest jedną z nich. Choć nigdy nie spodziewaliśmy się, że naszym rynkiem docelowym będzie medycyna. Bardziej ukierunkowani byliśmy na branże elektroniczno-maszynową. Na dzień dzisiejszy otrzymaliśmy z tego rynku krajowego, ale też zagranicznego 60 zleceń, a przez ostatnie sześć miesięcy wydrukowaliśmy ponad 300 modeli – mówił Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.