MIASTO
[GALERIA] Jak w 1939 roku polskie wojsko broniło Kadzielni? Kto dziś tam był, ten się dowiedział
VII edycja konkursu o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego odbyła się nieopodal Kadzielni. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo.
To właśnie tutaj, 5 września 1939 roku, miała miejsce bitwa o Kielce. Kadzielnia była wtedy idealnym punktem do zatrzymania napierających dywizji Wehrmachtu.
- Dwie naturalne przeszkody stanowiły: kanion rzeki Silnicy oraz sztuczny kanion linii kolejowej, bo kiedyś nie było tutaj mostu. Z kamieni również można było budować przeszkody, więc Kadzielnia to ważne miejsce dla kielczan z historycznego punktu widzenia. Dzisiaj opowiadamy o wydarzeniach sprzed 80 lat. Odbywa się również konkurs o Laur COP adresowany do rekonstruktorów, którzy odtworzyli, naprawili lub odbudowali sprzęt dla wojska polskiego - mówi Zbigniew Kowalski, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów Kielce.
W wydarzeniu wzięli udział prawdziwi pasjonaci. - Od lat zajmuję się rekonstrukcją zabytkowych rowerów. To dziedzina tak szeroka, że od 2017 roku piszę na ich temat również książki, które zostały wydane w dwóch tomach. Ciekawostką jest chociażby fakt, że najcięższe rowery z 1939 roku ważyły nawet 65 kilogramów wraz z wyposażeniem - tłumaczy Marcin Bolchorski, rekonstruktor.
Kadzielnię odwiedziła również piętnastoosobowa grupa młodzieży. – Dowiedziałem się o tym wydarzeniu w szkole. Dzisiaj wszystkiego można dotknąć, zobaczyć czym walczyli nasi przodkowie, to bardzo ciekawa inicjatywa - dzielił się wrażeniami Kacper z liceum im. Stefana Żeromskiego.
https://emkielce.pl/miasto/vii-edycja-konkursu-o-laur-centralnego-okregu-przemyslowego-polaczona-z-zajeciami-edukacyjnymi#sigProGalleriafdcb93ce86