MIASTO
Umowa z chińską uczelnią
Na Wzgórzu Zamkowym zawarta została umowa pomiędzy Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, miastem Kielce a Pekińskim Instytutem Technologii Mody BIFT. Współpraca zakłada wymianę doświadczeń, studentów i kadry naukowej.
Przedstawiciele pekińskiej szkoły wyższej BIFT gościli w Kielcach podczas OFF FASHION. Tamtejsi specjaliści oceniali zgłoszone prace. Studenci chińskiej uczelni z sukcesami wzięli udział w konkursie. Podpisane porozumienie jest efektem wizyty kieleckich władz w Państwie Środka, która odbyła się w zeszłym roku.
- Podpisana umowa daje nam możliwość ekspansji przede wszystkim polskim rynku ale też na światowym. Nie bójmy się go, jeśli chodzi o modę – mówił prezydent Wojciech Lubawski podczas podpisania trójstronnej umowy.
Liao Qing, prorektor Pekińskiego Instytutu Technologii Mody mówi, że to okazja nie tylko do współpracy na polu naukowym. Według niej to możliwość wymiany kulturowej. - Każda wizyta zagraniczna studentów czy profesorów jest zdobywaniem wiedzy na temat świata. Chiny to kraj o długiej historii i bogatej kultury. To okazja do promowania naszych tradycji w innych krajach – mówiła Liao Qing. Opowiadała o pracach nad finalizacją współpracy z Kielcami. Mówiła, że przez rok rozmów o umowie pekińska uczelnia mogła liczyć na życzliwość i otwartość ratusza. Prorektor liczy, że nasi studenci będą mogli wziąć udział w konkursach mody, które w Pekinie organizowane są w marcu i październiku.
Z kolei dla Uniwersytetu Jana Kochanowskiego to kolejny krok do umiędzynarodowienia uczelni. Według zestawień przygotowywanych przez Perspektywy kielecka uczelnia ma jeden z niższych wskaźników pod tym kątem. - Ta umowa to przede wszystkim zróżnicowanie uniwersytetu, jeśli chodzi o liczbę ważnych partnerów. Tym razem dołącza do nich uczelnia z dalekich Chin. Chodzi o to, by szukać nowych inspiracji w zakresie pracy nad zagadnieniami związanymi z wzornictwem, modą na styku różnorodnych kultur ale w takim obszarze, który jest wspólny dla wszystkich ludzi, niezależnie od tego z jakiego kraju pochodzą – mówi profesor Jacek Semaniak, rektor UJK.
- Pekin jest ogromnym miastem a Kielce są niewielkie, ale za to interesujące jeśli chodzi o rozwój mody czy szanse na zaistnienie młodych kreatorów. Widocznie zobaczyli w nas potencjał, który warto rozwijać – komentuje Magdalena Kusztal, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury.
Według słów prorektor Liao Qing, BIFT to największy i w zasadzie jedyny w Chinach ośrodek naukowy silnie wyspecjalizowany w dziedzinie mody. Wszystkie prowadzone kierunki ścisłe czy artystyczne prowadzone są pod kątem potrzeb branży odzieżowej.
https://emkielce.pl/miasto/umowa-z-chinska-uczelnia#sigProGalleria79ed779457