Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Umowa na S74 przez Kielce podpisana

wtorek, 24 stycznia 2023 12:52 / Autor: Michał Łosiak
Umowa na S74 przez Kielce podpisana
Umowa na S74 przez Kielce podpisana
Michał Łosiak
Michał Łosiak

W obecności Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury podpisano umowę na realizację odcinka S74 przez Kielce. Prace mają rozpocząć się w 2024 roku.

Inwestycję zrealizuje Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor za 713,4 miliona złotych. Umowa została podpisana w systemie "projektuj i buduj". 

– Dotrzymujemy słowa. Droga ekspresowa numer 74 staje się faktem. Nie tylko poprzez słowa, ale również przez fizyczną realizację. Przyjęliśmy program budowy dróg krajowych. W nim zawarte są źródła finansowania S74 na każdym odcinku – mówił minister Andrzej Adamczyk.

– To historyczna umowa. Zadanie krótkie, bo pięciokilometrowej, ale niezwykle ważne dla miasta – dodał Krzysztof Strzelczyk, dyrektor kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

W ramach prac powstaną m.in. dwa tunele drogowe. Nowy odcinek drogi ekspresowej S74, o długości około pięciu kilometrów, połączy węzeł Kielce Zachód na skrzyżowaniu z drogą ekspresową S7 z węzłem Bocianek wybudowanym w ramach S74 Kielce - Cedzyna.

wtunelu.jpg

– Bardzo długo czekaliśmy na ten moment. To nieodzowna droga dla naszego regionu. Wszystko dla wzmocnienia gospodarczego, ale również bezpieczeństwa w ruchu drogowym – zauważył Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Inwestycja zapewni pełne oddzielenie ruchu tranzytowego od lokalnego dzięki przeprowadzeniu ciągu głównego S74 na przeważającym odcinku na poziomie minus jeden, czyli w wykopie. Dłuższy z tuneli, około półkilometrowy, planowany jest na odcinku sąsiadującym z zabudową osiedlową między ulicami Klonową a Warszawską.

– To droga życia dla naszego regionu, łącząca nas z województwem podkarpackim i łódzkim. Cieszę się, że kiedy byłam wojewodą świętokrzyskim spotkaliśmy się i mówiliśmy jak ważna jest to trasa. Ten proces długo trwa, ale mamy kolejny odcinek wchodzący w fazę realizacji – wyjaśniała poseł Agata Wojtyszek.

Zachowane zostaną wszystkie dotychczasowe połączenia komunikacyjne północ-południe, z uwzględnieniem ruchu pieszego. Lokalne skrzyżowania usytuowane będą nad drogą ekspresową, w większości na dotychczasowym poziomie. 

– Drogi to krwiobieg gospodarki. Wierzę, że S74 usprawni przejazd i przyciągnie do nas przedsiębiorców, dając impuls dla świętokrzyskiej gospodarki – dodała Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

– To wszystko pozwoli na szybszy przejazd przez nasze miasto. Można się cieszyć, że ta umowa jest już podpisana, ponieważ za nami wiele rozmów i dyskusji – tłumaczył Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Planowana jest również m.in. budowa wiaduktu nad S74 w ciągu ulicy Transportowców i ronda nad tunelem pod ulicą Olszewskiego. Wzdłuż nowego odcinka wybudowana zostanie też droga rowerowa.    

– Odcinek między węzłem przy Galerii Echo a węzłem Zachód pokonuje się obecnie w około pół godziny, stojąc nieustannie w korku. Samochody emitują mnóstwo spalin. Już niedługo ten odcinek będzie można przebyć w ciągu trzech minut. O ileż mniej zanieczyszczeń trafi do środowiska – podkreślił senator Krzysztof Słoń.

W uroczystym podpisaniu umowy wziął również udział poseł Marek Kwitek i wicewojewoda Rafał Nowak. Odcinek przez Kielce ma być gotowy w 2026 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO