MIASTO
Uczciliśmy rocznicę utworzenia Armii Krajowej
Mijają 82 lata od kiedy Związek Walki Zbrojnej został przemianowany na Armię Krajową. Rocznicowe uroczystości odbyły się m.in. w Kielcach.
Przypomnijmy, że 14 lutego 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego Armia Krajowa przejęła zadania ZWZ.
– Pojęcie Armii Krajowej możemy rozpatrywać na dwóch płaszczyznach. Z jednej strony była to formacja wojskowa. Z drugiej strony, łączę tę rocznicę z walentynkami. Było takie hasło „Armia Krajowa z miłości do Polski”. To oddaje ducha tej organizacji. Była to formacja ochotnicza, do której wstępowali ludzie o różnych poglądach. Cel był jeden – wolna i niepodległa ojczyzna. To ich łączyło. O fenomenie AK świadczy liczba jej członków, ale również bogactwo działań jakie podejmowali – od tych bojowych, po edukacyjne – tłumaczył dr Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.
Na uroczystościach w Kielcach zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, przedstawiciele organizacji, wojska i szkół. Był też obecny Bogdan Eubich, kombatant Szarych Szeregów i Armii Krajowej.
– Walczyliśmy z okupantem, jak mogliśmy najlepiej. Cieszę się, że możemy dziś świętować i że żołnierze są darzeni tak wielkim szacunkiem – zaznaczył.
Pamięć o bohaterach Armii Krajowej pielęgnuje Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Jak mówi Alina Szwach, prezes kieleckiego okręgu, organizacja podejmuje wiele działań.
– Cała moja rodzina jest AK-owska, więc całym sercem kultywujemy tradycję niepodległościową. Dbamy o kombatantów, rodziny i wdowy. Przed świętami zrobiliśmy specjalne paczki, cały czas do nich jeździmy. To szczególnie ważne, ponieważ Armia Krajowa zapisała się w historii naszego regionu w wyjątkowy sposób. Chylimy czoła przed miejscami pamięci. Staramy się również odnajdywać groby tych, których miejsce spoczynku jest nieznane – podkreślała.
Kielecki IPN organizuje również wydarzenia towarzyszące rocznicy. Od dziś (14 lutego) do 29 lutego na Skwerze Stefana Żeromskiego możemy oglądać wystawę „Stefan Rowecki – Grot”. O godzinie 17 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbędzie się zaś projekcja filmu „Armia Krajowa – armia inna niż wszystkie”. Podczas najbliższych trzech dni IPN prowadzi także konkurs internetowy o AK.
https://emkielce.pl/miasto/uczcilismy-rocznice-utworzenia-armii-krajowej#sigProGalleriaab92cd95f5