Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych

czwartek, 01 marca 2018 19:18 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych
Uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Przy pomniku Armii Krajowej na Skwerze Żeromskiego odbyły się główne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Spotkanie poprzedziła Msza święta w kieleckiej katedrze pod przewodnictwem księdza biskupa Mariana Florczyka. Po modlitwie, zebrani złożyli kwiaty także przy ścianie straceń na Wzgórzu Zamkowym.

Ksiądz biskup Marian Florczyk w wygłoszonej homilii odnosił się do Żołnierzy Wyklętych i ich oprawców. Mówił, że jeśli człowiek nie zdaje się na serce ani rozum, egoizm przejmuje nad nim kontrolę. - Stawiam sobie pytanie, co uwiodło tych, którzy po zakończonej II wojnie światowej wydawali wyroki śmierci na swoich braci i siostry, swoich rodaków. Co ich uwiodło? Jaka ideologia popchnęła ich do tego, że bili, męczyli, zabijali i grzebali rodaków jak zwierzęta – mówił ks. bp Marian Florczyk.

Wysłuchaj całości:

Główna część obchodów odbyła się przy pomniku Armii Krajowej. Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek mówiła, że echa propagandy z lat komunizmu są słyszalne do dziś. Dodawała, że nie można się godzić na ubliżanie bohaterom. - Mordercami byli komuniści, ubecy. To oni dokonywali pokazowych procesów, zabijali pozbawiając praw do godności i pamięci. Obecnie, gdy walka o pamięć „Inki”, „Łupaszki” i innych członków powstania antykomunistycznego wydaje się wygrana, nie wolno nam przestać zabiegać o oddanie im należnej czci – mówiła wojewoda Agata Wojtyszek.

Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej przypominała, że mówiąc o Żołnierzach Wyklętych powinniśmy mieć na myśli członków różnych formacji, m.in. AK czy NSZ i nie tylko. Ich celem było zwalczenie komunizmu na rzecz niezależnej Polski. - Idea niepodległościowa była najbardziej zwalczaną ideą od kiedy nastał tutaj reżim komunistyczny – mówiła naczelnik kieleckiego biura IPN. Podkreślała, że szeroko zakrojona propaganda miała wyciszyć zbrodnie dokonane na przedstawicielach podziemia a zastraszeni Polacy woleli o tym nie rozmawiać. - Dziś tą delikatną tkankę świadomości przywracamy. Mówimy o tym kim byli [Żołnierze Wyklęci – red.]. Mówimy o tym, dlaczego idea niepodległości jest taka ważna. Idea Żołnierzy Wyklętych w 100-lecie odzyskania niepodległości wpisuje się idealnie. Jednak jest ciągle narażona na różne środowiska. Po 1989 roku nie staliśmy się państwem jedności. Jan Paweł II mówił, że to co buduje wielkość narodu to jego pamięć i tożsamość. Naród może być naprawdę wolny tylko wtedy, kiedy może się kształtować w wolnej rzeczywistości. Wyznacznikiem musi być jedność w sprawach języka, kultury i historii – mówiła Dorota Koczwańska-Kalita.

Zobacz zdjęcia z katedry.

Zobacz zdjęcia z uroczystości przy pomniku AK.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO