MIASTO
Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości z tej okazji odbywają się również w Kielcach. Zorganizowane zostały oficjalne spotkania, koncert i nie tylko.
Kieleckie obchody rozpoczęły się na Cmentarzu na Piaskach. To tam znajduje się pomnik upamiętniający pomordowanych przez UB oraz Łączka, gdzie komuniści potajemnie chowali swoje ofiary. Zebrani złożyli kwiaty i znicze. - To dobrze, że te obchody już na stałe wpisały się w nasz kalendarz. Jak one są ważne pokazuje to, że Prezydent RP objął je swoim patronatem. Pamiętajmy, że takie uroczystości odbywają się w całym kraju, nie tylko w miastach wojewódzkich. Są to różne formy upamiętnienia, jak na przykład biegi, akademie, koncerty - mówiła wojewoda Agata Wojtyszek.
Jak przekonywał pułkownik Paweł Chabielski, dowódca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce musimy pamiętać o przedstawicielach podziemia antykomunistycznego. - Ci żołnierze walczyli o naszą przyszłość, o to byśmy byli niezależni. Powinniśmy pamiętać o tym, co zrobili nasi bohaterowie. Walka o niepodległość była długim i ciężkim okresem, ale dzięki temu możemy prowadzić swobodne życie – mówił ppłk Paweł Chabielski.
W dniu Żołnierzy Wyklętych szczególnym miejscem dla Kielc jest również Wzgórze Zamkowe, gdzie mieściło się komunistyczne więzienie. Dzisiaj w tym miejscu mieści się Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, który przypomina o zbrodniach sprzed dekad. - To miejsce, gdzie wielu ludzi zostało zamordowanych, zgładzonych na podstawie wyroków sądu wojskowego czy cywilnego. Niektórzy zostali zamęczeni w więzieniu lub nie dożyli śledztwa. My staramy się upamiętnić tych żołnierzy. Szukamy ich wizerunków, życiorysów, informacji na ich temat, ponieważ wielu rzeczy jeszcze nie wiemy - mówił Marek Maciągowski, dyrektor OMPIO.
Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych towarzyszą także poboczne spotkania. Na przykład w tę niedzielę odbędzie się Bieg Tropem Wilczym. W kolejnym tygodniu, z myślą o uczniach, w Przystanku Historia odbędą się projekcje filmu „Zapora”. Będzie także wykład dra Marka Jedynaka o żołnierzach w konspiracji niepodległościowej. Wysłuchamy go we wtorek 6 marca o godz. 17.