Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Uchwycić chwile. Fotografowie mają swoje święto

czwartek, 19 sierpnia 2021 13:51 / Autor: Weronika Leszczyńska
Uchwycić chwile. Fotografowie mają swoje święto
fot. Sławomir Mazur
Uchwycić chwile. Fotografowie mają swoje święto
fot. Sławomir Mazur
Weronika Leszczyńska
Weronika Leszczyńska

Oddać świat na zdjęciu to niełatwa umiejętność, są  jednak specjaliści, którzy to potrafią. 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Fotografii.

Obecnie na porządku dziennym stało się fotografowanie ważnych momentów w życiu, piękna natury oraz ciekawych zabytków. Wystarczy mieć przy sobie telefon. Jednak sztuką jest spotkanie fotografa z zamiłowania i pasji.

– Moje zainteresowania zaczęły kształtować się już w dzieciństwie, z inspiracji wujków. Najpierw korzystałem ze starego rosyjskiego aparatu, na który trzeba było zebrać niemało pieniędzy. Od szkoły średniej nie rozstaję się z obiektywem. Znajomi przyzwyczaili się, że nie muszą martwić się o zdjęcia z wyjazdów  – mówi Sławomir Mazur, dziennikarz, katecheta i pasjonat fotografii.

Uchwycenie najlepszego momentu jest trudne i wymaga poświęcenia, a niekiedy pracy w ekstremalnych warunkach.

– To wszystko wymaga odpowiedniej logistyki. Letnie słońce wchodzi około godziny czwartej, dlatego kiedyś razem z kolegą wstawaliśmy znacznie wcześniej, aby nie przegapić tego niepowtarzalnego momentu. Sukces fotografa to nie tylko kwestia umiejętności obchodzenia się ze sprzętem, ale bardzo dużo zależy też od szczęścia. Położenie słońca zmienia się tak szybko, że za pięć minut efekt będzie już zupełnie inny. Trzeba podejmować wiele prób, by uchwycić dynamiczną przyrodę, co czasem graniczy z cudem. Bardzo ważna jest też obróbka, aby dopracować zdjęcie – dodaje Mazur.

Zaczynający pracę z aparatem mogą zastosować kilka potrzebnych wskazówek.

– Osobom, które rozpoczynają przygodę z fotografią mogę przekazać radę, którą kiedyś dostałem od kolegi. Warto przełączyć ustawienia na tryb manualny, od tego kroku na dobre zaczyna się przygoda. Wtedy ma się kontrolę i samemu podejmuje decyzję jak ma wyglądać zdjęcie – radzi Sławomir Mazur.

 Każda pasja łączy ludzi, a dzięki grupom internetowym można podzielić się potrzebnymi wskazówkami.

–  Wraz z kolegą założyłem stronę na Facebooku „Polskie wschody i zachody słońca”, do której należy już ponad dziesięć tysięcy ludzi. To właśnie te momenty dnia lubię najbardziej, jest to coś co mnie wyróżnia – tłumaczy miłośnik fotografii.

Idąc za słowami piosenki ,,Każdy wschód słońca’’ można powiedzieć, że promienie słoneczne zapowiadający nowy dzień, są cudem. Świat jest piękny tylko niekiedy, aby to dostrzec trzeba wziąć do ręki aparat i wstać nieco wcześniej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO